100 LAT BITWY WARSZAWSKIEJ 1920-2020

100 LAT BITWY WARSZAWSKIEJ  1920-2020

W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa nad bolszewikami. Rozegrane pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach polskiej stolicy walki, określane też mianem „Cudu nad Wisłą”, miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej i zatrzymały nawałnicę bolszewicką przed komunizacją całej Europy.

zdjęcie Piłsudski w Wilnie

Starostwo Powiatowe  oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim zapraszają do zapoznania się z wyjątkową wystawą , przygotowaną z okazji 100- lecia Bitwy Warszawskiej. Wystawa skierowana jest do odbiorców interesujących się historią oraz do tych, którzy chcą dowiedzieć się, czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą.

Narada w sztabie generała Daniela Konarzewskiego 1920Polscy żołnierze na stanowisku karabinu maszynowego. Janki pod Miłosną sierpień 1920

Bitwa Warszawska miała swój obraz wielowątkowy, który był interpretowany na wiele sposobów. Wielkie zwycięstwo polskiego oręża skupiło uwagę nie tylko historyków, ale również artystów. Prezentowana wystawa jest przyczynkiem do ukazania roli sztuki w porywaniu do walki, dokumentowaniu, utrwalaniu idei i budowaniu mitu Bitwy Warszawskiej. Wystawa przygotowana jest na rollupach, dzięki którym łatwo można ją prezentować w różnych miejscach.

Wystawę można będzie oglądać od 14.08.2020 roku w Opolskim Centrum Kultury a następnie  w bibliotekach publicznych powiatu opolskiego. O miejscu i terminie jej prezentowania w poszczególnych instytucjach kultury PBP będzie informować na swojej stronie internetowej i na FB. 

Download PDF