| 12 maj, 2022 | Aktualności |
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek 14.05.2022 roku – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim zaproponowała swoim czytelnikom i sympatykom a zarazem amatorom aktywnego wypoczynku , udział w rajdzie rowerowym połączonym z przejazdem Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową na trasie Karczmiska – Polanówka – Karczmiska – Poniatowa. Zainteresowanie rajdem jest ogromne za co serdecznie dziękujemy. Z powodu ograniczonej liczby miejsc zapisy już są zakończone.
Chętnych do aktywnego wypoczynku i amatorów rajdów rowerowych zapraszamy do zapisów na rajd rowerowy Poniatowa – Wąwolnica organizowanego w dniu 22.05.2022 rok, gdzie czeka nas również dużo wrażeń i atrakcji.
DO ZOBACZENIA NA SZLAKU !!!
| 4 maj, 2022 | Aktualności |
Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek odbywają się pod hasłem:
“Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.
Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).
Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.
Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.
SBP zapraszama biblioteki i ośrodki informacji wszystkich rodzajów działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych (biblioteki: publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, naukowe, fachowe, specjalne, inne) do udziału w konkursie na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2022
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przekazanie do Biura ZG SBP w terminie do 9 czerwca 2022 r. w wersji elektronicznej na adres e mail: konkurs@sbp.pl dokumentacji z realizacji wydarzenia w postaci dwóch załączników:
oraz
Komisja Konkursowa SBP, powołana przez Przewodniczącego SBP, ogłosi wyniki konkursu nie później niż 24 czerwca 2022 roku.
Dodatkowych informacji o konkursie udziela Małgorzata Dargiel-Kowalska: m.dargiel-kowalska@sbp.pl
| 29 kwiecień, 2022 | Aktualności |
Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.
Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

| 19 kwiecień, 2022 | Aktualności, Kartka z kalendarza |
Ludzkim jest bać się, ludzkim jest cierpieć, ludzkim jest przeciwstawiać się złu.
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Powstanie w getcie warszawskim – wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i przetrwało do 16 maja.
Pamiętamy o dziesiątkach tysięcy ofiar tej niepotrzebnej wojny. Ta pamięć była, jest i pozostanie żywa. I dziś też jesteśmy myślami i w duchu pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach.
Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu i jego bohaterskich mieszkańcach.
Dlaczego żonkil? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
| 12 kwiecień, 2022 | Aktualności |
Szanowni Czytelnicy
Informujemy, że 15 kwietnia 2022 r. (Wielki Piątek)
Biblioteka będzie nieczynna
| 12 kwiecień, 2022 | Aktualności |
Bóg odrzucił ten kamień
Bóg odrzucił ten kamień jakby nic nie ważył
I wstał tak lekko z grobu,
że na twarzach straży
Nie było widać lęku i zdumienia
Może nie zobaczyli nawet,
że się świat odmienia
Bóg zmartwychwstał,
odwalił groby naszych domów
Gdzie tak już dobrze we śnie dusznym było
I nie przepuścił tej nocy nikomu
Spod ciepłych pierzyn wywlekał nas siłą
Bóg zmartwychwstał,
odwalił groby naszych domów
Byśmy stanęli. Na światło spojrzeli
Byśmy wołaniem wielkim odetchnęli
Ernest Bryll
z tomu „Golgota Jasnogórska”, 2001
Chrystus wychodzący z grobu na obrazie Andrei Mantegni z lat 1457-59.
Wesołego Alleluja
Pełnych spokoju i radości
Świąt Wielkanocnych,
dobrego wypoczynku w rodzinnym gronie
oraz optymizmu, energii
i nadziei na lepszą przyszłość.
Życzy
Dyrektor i Pracownicy
Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Opolu Lubelskim
| 10 marzec, 2022 | Aktualności |

Bywało dawniej, przed laty,
Sypałem wiersze i kwiaty
Wszystkim dziewczątkom;
Bom myślał — o, piękne panie —
Że kwiat lub słowo zostanie
Dla was pamiątką.
Wierzyłem — zwyczajnie, młody —
Że jeszcze nie wyszło z mody
Myśleć i czuć;
Że trocha serca kobiecie
Świetnej karyery na świecie
Nie może psuć.
Aniołków brałem na seryo
I z śmieszną Don-Kiszoteryą
Wielbiłem lalki,
I gotów byłem — o, zgrozo! —
Za Dulcyneę z Tobozo
Stanąć do walki!
Adam Asnyk
| 8 marzec, 2022 | Aktualności |
Wszystkiego Najlepszego Drogie Czytelniczki !
Z okazji Dnia Kobiet życzymy,
dużo zdrowia, radości życiowej,
oraz wielu niezapomnianych wrażeń
towarzyszących lekturze książek…
☻
A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza…
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec…
(J. Tuwim)

| 7 marzec, 2022 | Aktualności |
Biblioteki jako instytucje zaufania społecznego są miejscem wsparcia dla każdego. By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Lustro Biblioteki uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.
W serwisie znajdziesz:
- przykłady dobrych praktyk i inicjatyw bibliotek
- wykaz źródeł z darmowym dostępem do książek w języku ukraińskim oraz innych publikacji
- sposoby wsparcia uchodźców przybywających do Polski
- materiały gov.pl, gdzie zebrano przydatne informacje i poradniki, które pomogą odnaleźć się uchodźcom w Polsce
- dwujęzyczne materiały do pobrania: ulotki, grafiki, plakaty, poradniki i nie tylko
- apele i reakcje międzynarodowych środowisk GLAM, a także polskiego środowiska bibliotekarskiego
- oferty pracy w bibliotekach.
Zachęcamy również biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii zdjęć na stronie lustrobiblioteki.pl.
Serwis #SolidarnizUkrainą stworzyła Barbara Maria Morawiec, autorka Lustra Biblioteki, która jest również związana zawodowo z Biblioteką Narodową.

| 28 luty, 2022 | Aktualności |
Nowe rozporządzenie (obowiązujące od 28 lutego 2022 roku) znosi większość dotychczasowych restrykcji i nie wprowadza ograniczeń związanych z funkcjonowaniem bibliotek z wyjątkiem nakazu zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki przez pracowników oraz czytelników.
Przypominamy, że pracownicy bibliotek powinni stosować się do zasad profilaktycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia. W sytuacji stwierdzenia zakażenia koronawirusem należy wdrożyć procedury przewidziane przez GIS.
Stan epidemii nie został odwołany. Biblioteka Narodowa rekomenduje, by mimo zniesienia limitów zachować ogólne zasady bezpieczeństwa, w tym:
- - stosować środki indywidualnej ochrony (zakrywanie nosa i ust przy pomocy maseczki, dezynfekowanie rąk, prawidłowe mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund)
- - regularne wietrzenie pomieszczeń
- - dezynfekowanie powierzchni
- - zwrócenie się o pomoc medyczną w przypadku zauważenia objawów choroby
- - szczepienie się przeciw COVID-19.
W zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej ważne jest by podjęte środki profilaktyczne zapewniały bezpieczeństwo zarówno wszystkich pracowników biblioteki, jak i czytelników. Dyrektor lub kierownik biblioteki może wprowadzić dodatkowe warunki korzystania z biblioteki przez użytkowników zgodnie z jego uprawnieniami dotyczącymi kierowania instytucją lub pełnomocnictw, jeśli biblioteka nie ma osobowości prawnej. W przypadku lokalnego wzrostu liczby zakażeń lub znacznego pogorszenia się sytuacji epidemicznej (w gminie, powiecie i województwie), rekomendowane jest powrócenie do stosowania wcześniej przyjętych zasad:
- - stosowanie przesłon ochronnych (np. z pleksi) w punkcie kontaktu czytelnika z bibliotekarzem
- - wprowadzenie udostępniania zbiorów przede wszystkim poprzez wypożyczanie do domu lub w formie bezkontaktowej
- - wprowadzenie limitów osób przebywających w pomieszczeniach biblioteki, w tym w wypożyczalniach i czytelniach
- - wprowadzenie przerw technicznych na dezynfekcję i wietrzenie powierzchni
- - odwołanie wydarzeń lub organizacja ich w formie online
- - ograniczenie lub wyeliminowanie bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami, użytkownikami i innymi osobami przychodzącymi do biblioteki na rzecz kontaktu e-mailowego, telefonicznego, poprzez inne komunikatory
- - wprowadzenie pracy zdalnej.