Najlepsze książki na lato. Co zabrać na wakacje?

Podobno najlepsze wakacje to takie, na których nie miało się czasu czytać. Sama podróż jednak wypełniona jest nieskończoną ilością momentów wyczekiwania. Czekamy na dworcu, na lotnisku, na przystanku… Czekamy w kolejce, w barze, w łazience…. W tym całym czekaniu dobrze jest czymś zająć ręce.

Urlop to również dobry moment na nadrobienie zaległości w czytaniu, a także relaks z nieco lżejszą, choć bardzo wciągającą literaturą. Przygotowaliśmy kilka propozycji książkowych, które idealnie nadają się, by zabrać je ze sobą na wakacje lub długi weekend, na plażę czy w góry.

Oto kilka propozycji :

„Noc poślubna” – Kinsella Sophie
Bestsellerowa pisarka Sophie Kinsella powraca z pełną miłosnych przepychanek i charakterystycznego dla niej błyskotliwego humoru opowieścią o niezapomnianej nocy poślubnej i miesiącu miodowym, o którym najlepiej byłoby zapomnieć. Lottie ma nieodparte przeczucie, że jej chłopak wkrótce poprosi ją o rękę. Okazuje się jednak, że to nie ręka jest przedmiotem prośby chłopaka, ale wyjazd za granicę. Całkowicie zdruzgotana Lottie szuka pocieszenia u byłego chłopaka i wspólnie podejmują ryzykowną decyzję.Bez zbędnych randek czy wspólnego mieszkania postanawiają natychmiast się pobrać. Siostra Lottie, Fliss, jest przekonana, że Lottie popełnia ogromny błąd i podejmuje wszelkie kroki, aby odwieść ją od małżeństwa. Ale Lottie desperacko pragnie powiedzieć sakramentalne „tak”. Na dobre i na złe…
„Stryjeńska. Diabli nadali” – Angelika Kuźniak
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Tuwim, Pawlikowska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin. O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.
„Miłość rano, miłość wieczorem” – Maria Nurowska
Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od młodej żony. Nie wie, że Zofia jest w ciąży i wkrótce na świat ma przyjść ich córka Ania. Przypadkiem Jerzy i Zofia spotykają się po latach. Ona jest sławną śpiewaczką operową, on – wziętym architektem. Małżonkowie z trudem się rozpoznają, a Jerzy niespodziewanie dowiaduje się, że jest ojcem. Anna sprawia jednak sporo kłopotów, utrzymuje kontakty z terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii i trafia do więzienia w zachodnich Niemczech. Jerzy wspólnie z powstańczymi kolegami postanawia ją odbić. Ich akcja nie ma zbyt wielkich szans powodzenia, ale Jerzy za wszelką cenę chce odbudować rodzinę. Czy mu się uda? Czy odnowi relację ze swoją młodzieńczą miłością i nawiąże więź z nieznaną córką? „Miłość rano, miłość wieczorem” to powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie, i o męskiej przyjaźni, która nie poddaje się przeciwnościom losu.
”Dubaj. Prawdziwe oblicze”- Jacek Pałkiewicz
Tak o emiracie nie pisał jeszcze nikt. Jacek Pałkiewicz obala powszechne mity, obnażając prawdziwe oblicze świątyni luksusu: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników. Jak mówi, petrodolary zapewniły Dubajowi pobłażliwość świata, który nie ma odwagi, by złożyć interesy ekonomiczne na ołtarzu walki o prawa człowieka. Dubaj Jacka Pałkiewicza to w istocie koniec pewnego świata. Oto bywalec amazońskiej selwy, eksplorator Syberii i odkrywca trafia między wieżowce i tłumy turystów. Trochę jakby zabrakło już na ziemi terenów dziewiczych, jakby dotkliwie zaczął go przytłaczać brak przestrzeni. Desperacja? A może – odwrotnie – podyktowane dojrzałością odkrycie, że dżungla jest między ludźmi, że to najbardziej niezbadany wymiar rzeczywistości? A dobro i zło, to, co w świecie najważniejsze, właśnie tu jest ukryte najgłębiej? Fascynująca jest ta praca odkrywcy w świecie szejków, klanów plemiennych, rosyjskich prostytutek i pakistańskich niewolników. Dowiadujemy się czegoś nowego o świecie. Tym najbardziej współczesnym ze światów.

 

Download PDF