Nowy numer Poradnika Bibliotekarza

Polecamy wakacyjną prasę metodyczną dla bibliotekarzy. Dostępny jest wakacyjny numer Poradnika Bibliotekarza.

W numerze wakacyjnym warto przeczytać:

  • Dwa wymiary rynku

Bogdan Klukowski analizuje problemy rynku książki w Polsce, zwraca uwagę na liczbę wydanych pozycji, preferencje gatunkowe, sytuację wydawców, możliwości finansowe, stan liczbowy księgarń i ich nie najlepszą kondycję, wynikającą z braku sprawnej organizacji branżowej. Oferta wydawnicza w 2014 r. to ponad 32 tys. tytułów, 19 tys. tytułów nowości. W 2013 r. wydano łącznie 32 863 tytuły książkowe, średni nakład książek – 3 tys. egzemplarzy, sprzedaż książek wynosiła 105,8 mln złotych. To zaledwie kilka liczb, odsyłam do interesującego artykułu.

  • OdNowa wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”, z ponad 70.letnią tradycją, przeszła wraz z filiami metamorfozę. Działa Multimedialna Filia Biblioteczna na osiedlu Podzamcze, miał miejsce gruntowy remont siedziby głównej, czyli „Biblioteki pod Atlantami”, w planie dalsza modernizacja wałbrzyskiej sieci bibliotecznej: nowoczesna filia na osiedlu Piaskowa Góra oraz filie na Nowym Mieście i w Sobęcinie. Nowe obiekty sprzyjają poszerzeniu oferty bibliotecznej – do odwiedzenia bibliotek zachęcają różnorodne zbiory biblioteczne, dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego, szeroka działalność kulturalna i edukacyjna.

  • Sienkiewicza podróże po świecie

Kontynuacja cyklu artykułów poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi z okazji Roku tego pisarza. Tym razem autorka artykułu prześledziła miejsca związane z podróżami naszego noblisty po świecie. Martyna Figiel udała się śladami wędrówek Sienkiewicza i zaprosiła nas do USA, następnie do Włoch, Francji (przede wszystkim Paryża), kolejno do Turcji i Grecji, Egiptu i Zanzibaru. W miejscach tych można znaleźć udokumentowane ślady pobytu pisarza, które znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości. Warto prześledzić podróże Sienkiewicza pod kątem jego twórczości.

  • Stefan Wierczyński (1886-1963), bibliotekarz i uczony. Cz. 1

Artykuł stanowi kontynuację cyklu <Sylwetki przewodniczących>, tym razem poświęcony jest Stefanowi Vrtel-Wierczyńskiemu, który sprawował funkcję prezesa Związku Bibliotekarzy Polskich w latach 1933-1939. Dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy był to czas szczególny, czyli formułowanie potrzeby skodyfikowania polityki bibliotecznej państwa m.in.: przyjęcie ustawy bibliotecznej, osobnej pragmatyki zawodowej bibliotekarzy, zorganizowania szkoły bibliotekarskiej, ujednolicenia zasad oraz czynności bibliotekarskich związanych z gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów. Ważnymi wydarzeniami za prezesury Wierczyńskiego były: IV Zjazd Bibliotekarzy Polskich w Warszawie i 9. Kongres IFLA również w Warszawie. Tekst H. Łaskarzewskiej omawia okres kadencji prezesowania Wierczyńskiego na obszernym tle przemian w bibliotekarstwie polskim i na świecie.

  • Mała biblioteka też może dużo dzięki zaangażowaniu bibliotekarzy

Gminna Biblioteka w Aleksandrowie to placówka wiejska, która dzięki zaangażowaniu bibliotekarzy prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną, edukacyjną, regionalną. Obszerna oferta działań biblioteki ukierunkowana jest na promocję czytelnictwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Są to imprezy różnego typu: konkursy, wystawy, głośne czytanie, dyskusje, warsztaty, zajęcia dla najmłodszych czytelników (teatrzyk kukiełkowy, kalambury, kiermasze, lekcje) i młodzieży (dyskusyjny klub książki). Biblioteka zwraca uwagę na promocję swojej działalności w mediach lokalnych.

Ponadto w numerze: teksty środowiskowe związane z realizacją Tygodnia Bibliotek, Dnia Bibliotekarza, materiały metodyczne oraz stałe rubryki (Książki, które pomogą w pracy…, felieton Emeryka).

Warto w czasie wakacji zajrzeć do „Poradnika Bibliotekarza”  – zapraszamy

Download PDF