Poetka uśmiechu

z20726677IER,Wanda-Chotomska

 W wieku 87 lat zmarła w Warszawie Wanda Chotomska; pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci. Jej książki nie miały wychowywać grzecznych dzieci, raczej otwierać wyobraźnię. Czytały je całe pokolenia. „Mam taką specjalizację: jestem pediatrą w literaturze, na receptach wypisuję uśmiech”- mówiła o sobie.

 Wanda Chotomska urodziła się w Warszawie 29 października 1929 r. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd udało się jej uciec i zamieszkała w Mosznie. W 1947 r. zdała maturę. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Debiutowała na łamach „Świata Młodych” w 1949 r. Pierwszy tomik poezji Tere fere opublikowała w 1958 r.

Już w czasie studiów, od 1949 r., pracowała w redakcji pisma harcerskiego „Świat Młodych” w dziale literackim. W 1951 r. rozpoczęła współpracę z redakcją „Świerszczyka”.

Wanda Chotomska napisała ogromną liczbę wierszyków, opowiadań i innych utworów, ale jak żartowała w wywiadach: „nigdy ich nie policzyła, bo jest kiepska z matematyki”. Wydała kilkanaście zbiorów wierszy dla dzieci, ważniejsze z nich to Tere-fere, Gdyby tygrysy jadły irysy, Kaczka tłumaczka, Dla każdego coś śmiesznego, Gdyby kózka nie skakała, Dlaczego cielę ogonem miele, Dziesięć bałwanków, Kram z literami.

W 1958 r. rozpoczęła współpracę z radiowym teatrzykiem piosenki dziecięcej „Wiolinek”. W tym samym czasie pisała też piosenki dla dziecięcego zespołu wokalno – tanecznego „Gawęda”. Napisała dla Gawędy dziesiątki piosenek, do których muzykę tworzył Włodzimierz Korcz.

Przez lata Chotomska pisała teksty do popularnej telewizyjnej wieczorynki Jacek i Agatka (1962-73). Popularność dobranocki była ogromna, a nazwa Jacek i Agatka pojawiała się w nazwach mydeł, szamponów, sklepów, a nawet ciastek Bliklego.

W 1969 r. Chotomska otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 r. została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Download PDF