Polecamy numer majowy Bibliotekarza

Numer majowy Bibliotekarza, rozpoczyna tekst Zofii Zasackiej Potrzeby czytelnicze nastolatków a księgozbiory biblioteczne przedstawiający wyniki badań czytelniczych wśród gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej. Autor kolejnego artykułu Tomasz Pawlik w tekście Grywalizacja w bibliotekach? Dlaczego nie! proponuje wykorzystanie przez bibliotekarzy mechanizmu grywalizacji do zachęcenia do czytania. Autorka następnego tekstu Małgorzata Zonik prezentuje prace i osiągnięcia działającego od 20 lat Komitetu Technicznego 242 do spraw Informacji i Dokumentacji Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, który zajmuje się opracowywaniem i opiniowaniem norm z zakresu bibliotekarstwa i informacji naukowej.
W dziale „Patrząc na minione” Katarzyna Bikowska rozmawia z dr Danutą Konieczną, długoletnim Dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W dziale „Z bibliotek” zamieszczono trzy teksty. W pierwszym Katarzyna Pawluk omawia działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Ilona Wojewódka, autorka drugiego tekstu przedstawiła działalność Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu współpracującej ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Trzeci tekst autorstwa Artura Nowakowskiego prezentuje interesujące losy i historię bibliotek w tym mieście, mało znane szerszemu ogółowi.
W dziale „Sprawozdania i relacje” przedstawiono tematykę omawianą podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej Kół Naukowych Bibliotekoznawców pt. „Biblioteki za granicą: Organizacja – Kooperacja – Inspiracja”. Majowy numer „Bibliotekarza” uzupełniają stałe działy i rubryki: „Refleksje bibliotekarza prawnika” Bolesława Howorki, „Bibliografia od kuchni… czyli potyczki bibliografa”. Bieżące informacje i aktualne sprawy omawiamy w działach: „O bibliotekach w prasie”, „Z życia SBP”, „Przeglądzie piśmiennictwa”. Piąty numer to także tekst Jacka Wojciechowskiego „Postaktualia” oraz „W kilku słowach”. Życzymy miłej lektury.

Download PDF