Polecamy wydawnictwa dla bibliotekarzy- Poradnik Bibliotekarza 4/2015

 

poradnik

Kwiecień to pierwszy z miesięcy roku związany z książką. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci i Młodzieży, a 23 – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W numerze czwartym „PB” czytelnik znajdzie m.in. artykuły dotyczące problemu „inności” w literaturze dziecięcej, storytellingu w pracy z dziećmi, a także teksty nt. powrotu do Polski z Kanady narodowych skarbów kultury (1948, 1958), w tym unikalnych zabytków piśmiennictwa, działalności DKK w bibliotekach, Big Book Festival jako nowego sposobu promocji czytelnictwa i inne.

W numerze warto przeczytać:

  • Czy chłopiec może bawić się lalką, a dziewczynka koparką? Rozważania o „Innych”, inności i o… równości

Elżbieta Szefler porusza w swoim artykule problem społecznej potrzeby refleksji nad „innością” i przygotowania dzieci do spotkania z tym zjawiskiem. Propagowanie postawy aktywnej tolerancji i traktowanie odmienności jako wartości, a nie wykluczenia z pewnością zainteresuje bibliotekarzy, zwłaszcza w kontekście wybranych książek z literatury dla dzieci. Swoje interesujące rozważania autorka oparła na analizie czterech publikacji: Igor i laki, Lala Williama, Lala Lolka, O królewnie, która chciała jeździć koparką, pokazujących stereotypy i ich przełamywanie związane z zabawami dzieci. W celu przeciwstawienia się stereotypom potrzebna jest świadomość społeczna, dobra wola i brak uprzedzeń w stosunku do „Innego”, a także potrzeba zrozumienia drugiego człowieka oraz tolerancji. Zagadnienia „inności”, prowadzenie dialogu międzykulturowego poruszane w literaturze dziecięcej to tematy, które nie powinny być obce bibliotekarzom pracującym z dziećmi.

  • Skarby narodowe wracają z Kanady

Kontynuacja cyklu pióra Martyny Figiel o losach polskich zabytków kultury, które ucierpiały na skutek II wojny światowej. Tym razem autorka opisuje losy najcenniejszych polskich skarbów narodowych, które zostały ukryte pod koniec sierpnia 1939 r., a następnie wywiezione z Polski. Tematem artykułu są problemy związane z ich odzyskaniem i przewiezieniem z Kanady do Polski (1946, 1958). Wśród skarbów narodowych znajdowały się niezwykle cenne zabytki piśmiennictwa jak: Kazania świętokrzyskie, Psałterz Floriański, Biblia Jana Gutenberga, czy listy Chopina.

  • Słowo twórcze: O storytellingu w pracy z dziećmi

Storytelling stosowany jest w wielu bibliotekach publicznych specjalizujących się w obsłudze czytelnika dziecięcego. Mateusz Świstak w swoim artykule omawia znaczenie słowa we współczesnym życiu, określając je jako „najbardziej wyrafinowane narzędzie jakim dysponujemy”. Wskazuje na atuty słowa, umożliwiające precyzyjny opis, kreację wyobraźni. Jest narzędziem komunikacji, którego brakuje w rozpowszechnionej nadmiernie kulturze obrazkowej. Dzięki słowu oraz opowiadaniu w bibliotece „można poprowadzić dzieci… w krainę nieskrępowanej fantazji, ich kreatywności rozwoju”.

Zwiedzamy biblioteki w Polsce i na świecie

  • Biblioteka w Piechcinie – filia BPMiG w Barcinie w nowej siedzibie

Ponadto w numerze: artykuły problemowe: Blogi biblioteczne, udział PBW w Łodzi w projekcie „Kompleksowe wsparcie szkół”, o wydawnictwie Sylabus, recenzje książek zawodowych, materiały środowiskowe i metodyczne, felieton Emeryka.

Życzę przyjemnej, wiosennej lektury. W Bibliotece Powiatowej dostępne są również numery archiwalne Poradnika Bibliotekarza od 2009 roku.

Download PDF