Wakacyjne wydanie ” Poradnika Bibliotekarza”

Lato to okres wypoczynku, rekreacji, ale też pracy zawodowej. Mamy nadzieję, iż przed lub po urlopie czytelnicy sięgną po „Poradnik Bibliotekarza”. W tym numerze redakcja proponuje dwa ciekawe teksty problemowe z zakresu rynku książki dziecięco-młodzieżowej oraz świąt bibliotekarskich. Zapraszamy do zwiedzenia bibliotek w Bochni, Skarżysku-Kamiennej i Włocławku, a także do wspólnego z bibliotekarką przeżycia tygodnia pracy w bibliotece. Wcale nie będzie lekko, ani spokojnie, jak myśli przeciętny Polak.

W numerze warto przeczytać:

Temat numeru 

  • YAsna strona mocy, czyli książki dla młodych dorosłych na planie pierwszym

Michał Zając w swoim artykule analizuje działalność edytorską adresowaną do młodych dorosłych, czyli dzieci, a zwłaszcza młodzieży. Tendencja Young Adults (YA) powoli zaczyna się krystalizować również w Polsce. Jej zwiastunem jest literatura fantastyczna. Można zanotować pewien optymizm w zakresie powieści obyczajowej dla starszej młodzieży, w kontekście jednak „gorzkich” wyników w ogólnopolskich badaniach czytelnictwa Polaków. Autor omawia żywotne problemy rynku książki dziecięcej i młodzieżowej, wskazując na osiągnięcia polskich wydawców w ostatnim okresie (Egmont, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Olesiejuk, Bajka, Muza, Dwie Siostry), i zainteresowania czytelników bestsellerowymi książkami. Druga część artykułu dotyczy organizacji non profit (IBBY, ABCXXI), promocji literatury dziecięcej, nagród. Znakomita lektura.

  • Święta biblioteczne okazją do promocji bibliotek

W artykule poruszono tematykę świąt bibliotecznych, których obchody mogą być znakomitą okazją do promocji bibliotek i zawodu bibliotekarskiego. W pierwszej części tekstu autorki zaprezentowały 11 najważniejszych świąt związanych z biblioteką i czytelnictwem. W części drugiej omówiono w skrócie wyniki badań przeprowadzonych w styczniu 2014 r. w bibliotekach szkolnych Łodzi dotyczące realizacji wybranych świąt w tych placówkach. Istotny dla czytelników jest załącznik zawierający pełny wykaz dwudziestu dwóch świąt związanych z biblioteką, ustawiony chronologicznie z krótką charakterystyką danego święta. Wiedzę nt. świąt bibliotekarze powinni wykorzystać w swojej pracy zawodowej jako znakomity element promocji biblioteki w środowisku.

  • Kompetencje miękkie przyszłością zawodu bibliotekarza

Kształtowanie przez bibliotekarza pozytywnych relacji z czytelnikiem wymaga umiejętności psychospołecznych. One decydują o potrzebie edukacji w zakresie kompetencji miękkich (komunikatywność, asertywność, kreatywność). Autorka tekstu Katarzyna Kapek proponuje czytelnikom proste ćwiczenia poprawiające nasz nastrój: uśmiech, zamiana słowa muszę na chętnie lub z przyjemnością.

Zwiedzamy biblioteki

 

  • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni – bocheńskiej społeczności służy 69 lat. Oferuje bogaty księgozbiór (142 192 pozycje), zbiory regionalne, działalność edukacyjno-kulturalną adresowaną do dzieci, dorosłych i seniorów, realizacja projektów lokalnych i o zasięgu krajowym;
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza we Włocławku. Filia nr 11 – połączenie dawnego stylu i nowoczesności, nowatorski wygląd, odważna kolorystyka, nietypowy układ regałów, znakomite miejsce do kontaktu z książką i innymi zbiorami, „pogaduchy” biblioteczne dla uczniów;
  • Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej – w nowej siedzibie, zmodernizowany lokal przystosowany do prowadzenia działalności bibliotecznej o powierzchni 350 m2, nowe meble i sprzęty; nowe możliwości merytoryczne w zakresie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli.

 

Ponadto w numerze: recenzje wydawnicze, teksty środowiskowe, metodyczne (scenariusze zajęć „Sekrety wody”, „Włochate Potwory” oraz krzyżówka dotycząca życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego z okazji 100-lecia urodzin poety).

Życzymy czytelnikom „Poradnika Bibliotekarza” udanego urlopu i miłej lektury numeru wakacyjnego.

Download PDF