Wojewódzki i powiatowy dzień bibliotekarza…

Wojewódzki i powiatowy dzień bibliotekarza…

23 czerwca pracownicy bibliotek publicznych z województwa lubelskiego w tym powiatu opolskiego spotkali się, aby wspólnie świętować Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Organizatorem tegorocznych obchodów Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział w Lublinie.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Karczmiskach. Gości przywitali gospodarze dyrektor GB i DK w Karczmiskach  Ewa Nowaczek oraz przedstawiciel Urzędu Gminy Sławomir Goliszek.  W imieniu powiatu gości przywitał Członek Zarządu Michał Kramek oraz dyrektor PBP w Opolu Lubelskim Elżbieta Żyszkiewicz.

DSC_0229

DSC_0200

DSC_0203

 

Nasi goście zapoznali się ze specyfiką działalności biblioteki i jej osiągnięciami.  Następnie wszyscy udali się na stację Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej . Przejazd kolejką oraz spotkanie integracyjne pracowników bibliotek na przystanku Polanówka, było doskonałą formą spędzenia wolnego czasu oraz integracji i wymiany doświadczeń kulturalnych pracowników bibliotek.  Spotkanie uświetniły występy lokalnych kapel, Powiśloki działającej przy Gminnej Bibliotece i Domu Kultury oraz Zespołu Śpiewaczego Klubu Seniora działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Józefowie.

DSC_0246

DSC_0257

Spotkanie zorganizowano w powiecie opolskim aby pochwalić się świetnie działająca siecią bibliotek publicznych i wypromować wśród pracowników bibliotek województwa lubelskiego naszą atrakcję turystyczną, czyli Nadwiślańską Kolejkę Wąskotorową.

DSC_0252

Ważnym elementem spotkania była promocja bibliotek i bibliotekarstwa. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, myśląc o zadaniach bibliotekarza, to oczywiście wypożyczanie książek. W wielu przypadkach jest to obowiązek zajmujący najwięcej czasu. Warto jednak wspomnieć, że oprócz udostępniania zbiorów bibliotekarze zajmują się też ich gromadzeniem i opracowaniem, promowaniem czytelnictwa, praca dla bibliotekarza to współpraca z użytkownikiem biblioteki czy tworzeniem baz danych. Coraz częściej biblioteki kładą również nacisk na komunikację z czytelnikami poprzez social media Dlatego również ich znajomość jest wymagana i coraz częściej wykorzystywana w pracy bibliotekarza , promocji bibliotek i ich działalności.

Pracownicy bibliotek to również osoby  zajmujące się animacją kulturalną w swoim środowisku, zajmują się miedzy innymi organizacją wyjazdów turystycznych. Dlatego taki  przejazd kolejką był najlepszą formą promocji  a zarazem świetnie spędzonym czasem .

Ogółem w spotkaniu wzięło udział ponad 120 osób. Dziękujemy wszystkim za skorzystanie z zaproszenia i za mile spędzony czas z bibliotekarzami województwa lubelskiego. Koleżankom i kolegom z powiatu opolskiego dziękuje za pomoc w organizacji naszego wspólnego święta….

Elżbieta Żyszkiewicz – dyrektor PBP

 

Download PDF