Wydarzenia Kulturalne 2010


Wielki Jubileusz:1810-2010

200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina-genialnego kompozytora i pianisty.

Nieco z biografii artysty


Jednym z najwybitniejszych reprezentantów muzyki romantycznej był Fryderyk Chopin(Szopen).Urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli, ale od dzieciństwa żył z rodzicami w Warszawie. Tu kończył liceum, pobierał lekcje muzyki u W .Żywnego, a potem u profesora Elsnera, pod którego kierunkiem kończył studia w Konserwatorium Muzycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Gdy w wieku 8 lat wystąpił na publicznym koncercie, prasa dumnie napisała: ,,I tu na naszej ziemi powstają geniusze”. Jako cudowne dziecko występował na rozmaitych przyjęciach i dobroczynnych koncertach. W 1825 r. w dowód wysokiego uznania otrzymał od cara Aleksandra I brylantowy pierścień.

Chopin był wielkim kompozytorem europejski stylu romantycznego, a do idei głoszonych przez twórców romantycznych zbliżało go szczególne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową. I te elementy ludowości odnajdujemy w Jego bogatym dorobku kompozytorskim. Tworzył nowe formy pianistyczne: ballada romantyczna, sonaty, preludia, mazurki, polonezy i in. Dużo koncertował: w Warszawie, Dusznikach Zdroju, w Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Londynie, zyskując sławę europejską. Nie zawsze zdrowie pozwalało Chopinowi na podróże i koncerty, dlatego później poświęcił się kompozycji i pracy dydaktycznej.

Przez wiele lat przyjaźnił się z George Sand, z którą odbył podróż na Majorkę. Kompozytor utrzymywał kontakty z ówczesnymi artystami np.; z Schumanem, Lisztem, H.de Balzakiem, J.U. Niemcewiczem, A. Mickiewiczem i C. K.Norwidem, który napisał wiersz pt.,, Fortepian Szopena” w ten sposób składając hołd wybitnemu kompozytorowi i Jego muzyce.

,,Byłem u Ciebie w te dni ,Fryderyku!

I byłeś jak owa postać, którą

Z marmurów łona,

Niżeli je kuto,

Odejma dłuto

Geniuszu-wiecznego Pigmaliona”

Zmarł w 1849 r. w Paryżu. Jego serce spoczywa w Kościele Św.Krzyża w Warszawie. Twórczość Chopina wywarła ogromny wpływ na muzykę 2 poł. IX w. i pocz. XX. Dla uczczenia pamięci Chopina powołano wiele stowarzyszeń muzycznych Jego imieniem; podjęto ok.70 wydań zbiorów dzieł. Od 1927 r., odbywa się w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina.

O Jego ciekawym życiu można przeczytać m.in.w: F.Hoesick, Chopin .Życie i twórczość, Kraków 1968.,A.Zamoyski;Chopin,wyd.2.,Warszawa 1990.,obejrzeć film pt. ,,Chopin-pragnienie miłości”.

 

Chopinowskie świętowanie…

Polska i świat –czcić będą F. Chopina przez cały rok 2010-w sposób godny, interesujący, oryginalny, można powiedzieć w różnorodnych formach i we wszystkich wymiarach.W 2008 r. powołano Komitet Obchodów pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego ,a któremu przewodzi premier Donald Tusk. Do koordynacji zadań zostało stworzone Biuro obchodów ,,Chopin 2010”.Organizacją Obchodów zajęły się krajowe instytucje kulturalne na najwyższych szczeblach.

,,Ku czci F. Chopina” pojawiły się już w wojewódzkich miastach bilboardy z napisem: ,,To będzie mój rok. Chopin”, anonsujące Rok Chopinowski.

01 marca 2010 r., na jednym z placów Warszawy stanie 200 fortepianów,na których równocześnie zagrają młodzi pianiści z Polski i Chin. W stolicy planuje się także multimedialne ławeczki, gdzie będzie można posłuchać muzyki Chopina.

W X’10 w Katowickim Spodku odbędzie się Konkurs Wiedzy o Chopinie organizowany na wzór Narodowego Dyktanda.

To oczywiście, tylko nieliczne przykłady działań promocyjnych w Polsce związanych z 200 .rocznicą urodzin kompozytora.

Również w krajach Unii Europejskiej takich jak;Francja, Hiszpania, Austria, Belgia, Wielka Brytania, a nawet w dalekich Chinach odbywać się będą różnorodne imprezy poświęcone Chopinowi i jego muzyce.

 

Śledźmy zatem i przeżywajmy te wydarzenia, pamiętając o F. Chopinie, nie tylko w rok Chopinowski. A od czasu do czasu posłuchajmy Jego wspaniałej muzyki; bo jak powiedział J. Waldorff ,, dźwięki muzyki Chopina pachną wiosną’’.


Zebrała i opracowała Irena Piątek

 

 

Katalog on-line
Nowości
Wydawnicze

 

Biblioteka poleca