Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020

Balladyna Juliusza Słowackiego będzie tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Zachęcamy biblioteki do zgłaszania udziału w tym wydarzeniu.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą były Nowele polskie. W trakcie dziewiątej odsłony, planowanej na 5 września 2020 roku, będzie czytany dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

 

Balladyna, a raczej Balladina – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. O najwcześniejszych losach rękopisu informuje notatka właściciela: Rękopism własnoręczny Słowackiego darowany przez niego przyjacielowi jego panu Józefowi Reitzenheimowi, a przez tego mnie, w Paryżu w kwietniu 1874. St. Tarnowski. Biblioteka Narodowa kupiła rękopis od Zdzisława Tarnowskiego, bratanka Stanisława,
w 1937 roku.

 

Rękopis Juliusza Słowackiego można zobaczyć w bibliotece cyfrowej POLONA.
Należy on do domeny publicznej, dzięki czemu można go wykorzystać podczas lokalnych wydarzeń, na przykład do przygotowania wystawy lub prezentacji w mediach internetowych.

 

Zgłoszenia do akcji Narodowe Czytanie przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line na stronie prezydent.pl. Jednocześnie przypominamy, że Biblioteka Narodowa wydała rekomendacje dotyczące organizowania wydarzeń w bibliotekach w czasie pandemii.

Download PDF