Ocalić od zapomnienia- miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla

Ocalić od zapomnienia- miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla

Szanowni Państwo, zapraszamy do zwiedzania wystawy objazdowej poświęconej historii miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla. Wystawa od 27 listopada dostępna jest w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach  i dostępna będzie do 17 lutego. Po tym terminie istnieje możliwość nieodpłatnego wypożyczenia wystawy. Oferta skierowana jest do szkół, bibliotek i innych instytucji kulturalno oświatowych oraz do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.  Uzupełnieniem wystawy jako lekcji historii jest folder o tej samej tematyce z dodatkowymi informacjami o ludziach i wydążeniach.  Zarówno wystawa jak tez folder powstały w trakcie realizacji zadania pt: ” Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla”, realizowanego w ramach realizacji  Programu ” Patriotyzm Jutra- edycja 2022″ , którego operatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.

DSC_0767

Pomniki i miejsca pamięci narodowej odgrywają bardzo ważną rolę społeczną, są wyrazem naszej pamięci o przeszłości i pozwalają w przestrzeni publicznej oddać hołd zasłużonym oraz zachować wspomnienie o istotnych wydarzeniach. Zachęcamy do zwiedzania oraz wypożyczenia wystawy aby jak największa grupa odbiorców mogła się z nią zapoznać.

Kontakt w sprawie wypożyczenia wystawy: tel; 81 827 20 61 lu e mail : biblioteka@pbpopolelub.pl

mhp1logo Pariotyzm jutra

Download PDF
Święta, święta , święta….

Święta, święta , święta….

Niech tegoroczne Święta, przyniosą same szczęśliwe chwile.

Niech wspaniała atmosfera wigilijnej nocy, zapach choinki,

wyczekiwana pierwsza gwiazdka i płynące dźwięki kolęd,

przyniosą zadumę i wzruszenie, ale też radość, szczęście ,

spokój i odpoczynek od trudnej codzienności.

A nadchodzący Nowy Rok 2023 niech przyniesie zdrowie, pomyślność

oraz dostatek

życzą Państwu

Dyrektor i Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim

i

Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach.

Download PDF

Podsumowanie Powiatowego Konkursu Wiedzy

Podsumowanie powiatowego konkursu wiedzy dla dzieci i młodzieży , który odbył się w ramach Programu „ Patriotyzm Jutra – edycja 2022” pod tytułem „ Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla” miało miejsce 28 listopada 2022 roku w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach.

logo Pariotyzm jutra

Konkurs ogłosiła Powiatowa Biblioteka Publiczna przy współpracy Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskimi, bibliotekami publicznymi oraz szkołami powiatu opolskiego.

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy historycznej o miejscach pamięci narodowej Opolskiego Powiśla, rozbudzenie świadomości społecznej na temat wydarzeń historycznych, które miały miejsce na tych terenach i ocalenie od zapomnienia miejsc pamięci narodowej.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Opolski Dariusz Piotrowski.

DSC_0705

 

IMGP4831

W ramach konkursu do organizatorów wpłynęło 205 prac, które zostały sprawdzone przez komisje konkursową. Wyłoniono 28 laureatów. Oto ich nazwiska:

Lena Kosińska,

Oskar Kosiński ,

Marta Kania,

Agata Prościńska,

Barbara Kramek,

Malwina Dziwisz,

Weronika Dziwisz,

Jagoda Malan,

Amelia Szałas,

Jan Rzeźnik,

Jacek Turski,

Zofia Stefanek,

Patrycja Kowalczyk,

Adrian Selma,

Maja Stępiń,

Adrian Ciosek,

Krzysztof Izydorczyk,

Zofia Plak,

Martyna Ziólkowska,

Maja Kosik,

Aleksandra Giza,

Arletta Radkowiak,

Natalia Chojnacka,

Julia Zyska,

Zuzanna Sonecka,

Natalia Giza,

Aleksandra Firlej.

 

Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „ Patriotyzm Jutra – edycja 2022” oraz przez Starostwo Powiatowe i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Opolu Lubelskim.

Konkurs Wiedzy 2022

 

 

 

Download PDF
Projekt ” OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ OPOLSKIEGO POWIŚLA” zakończony

Projekt ” OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ OPOLSKIEGO POWIŚLA” zakończony

logo Pariotyzm jutra

W dniu 28 listopada w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach odbyło się podsumowanie projektu „Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla” realizowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra – edycja 2022, który odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Opolskiego.

DSC_0706

Projekt powstał jako efekt współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim z Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach. Głównym celem projektu było ocalenie od zapomnienia miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla poprzez rozbudzenie świadomości społecznej na temat ważnych wydarzeń historycznych i zaprezentowanie miejsc, które upamiętniają te wydarzenia, a niejednokrotnie zostały zapomniane i opuszczone.

W ramach realizacji projektu powstała inwentaryzacja tych miejsc z bogatą dokumentacją zdjęciową i opisem faktograficznym. Opracowano i wydrukowano wystawę objazdową na przenośnych rollupach łatwych do transportu. Wernisaż wystawy miał miejsce na wczorajszym spotkaniu w Muzeum Regionalnym.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać również bardzo interesującego wykładu historycznego mgr Ireny Piątek pod tytułem : Historia miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla.

DSC_0712

DSC_0715

W ramach spotkania odbyło się również podsumowanie konkursu wiedzy historycznej zorganizowanego przez Bibliotekę Powiatową dla dzieci i młodzieży. Ogółem na konkurs wpłynęło 205 prac, komisja konkursowa sprawdziła i oceniła prace wyłaniając 28 laureatów.

IMGP4825

IMGP4831

Wszystkim nagrodzonym nagrody wręczył starosta opolski Dariusz Piotrowski oraz Michał Kramek urzędujący członek zarządu powiatu. Wręczono również  podziękowania wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanych w realizacje projektu, pracownikom instytucji kultury, szkół i starostwa powiatowego oraz społecznikom i pasjonatom historii.

IMGP4858

IMGP4859

Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej poinformowała, że niebawem do wszystkich bibliotek publicznych i szkolnych trafi folder omawiający tematykę miejsc pamięci narodowej, a na portalach społecznościowych będzie można zapoznać się z filmikami zrealizowanymi w ramach projektu.

Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i zainteresowanie. Mamy nadzieje, że pozyskana wiedza rozbudzi świadomość historyczną  wśród odbiorców projektu i ocali od zapomnienia miejsca pamięci narodowej naszego regionu.

logo MK i DNmhp1

Download PDF
11 listopada – piosenki patriotyczne

11 listopada – piosenki patriotyczne

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku. Tego dnia prawie 104. lata temu podpisany został rozejm w Compiègne kończący I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy z niemieckiego więzienia powrócił Józef Piłsudski. Wówczas w kraju zapanowała euforia i po raz pierwszy od 123 lat Polacy poczuli wolność.

Dla uczczenia tych wydarzeń 11 listopada co roku odbywają się liczne uroczystości państwowe, z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz. Oficjalne obchody Dnia Niepodległości mają miejsce na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ceremonii zazwyczaj towarzyszą przemówienia, uroczysta zmiana warty oraz śpiewanie pieśni patriotycznych o niepodległości. Poniżej przedstawiamy piosenki na 11 listopada, które uchodzą za najpiękniejsze i cieszą się największą popularnością.

Piosenki patriotyczne na 11 listopada mają szczególne znaczenia dla historii narodu. Stanowią rodzaj kroniki, która rejestruje wszystkie najważniejsze i najbardziej podniosłe wydarzenia z przeszłości, mające kluczowe znaczenia dla kraju i obywateli. Historia Polski pełna jest dramatycznych i bolesnych momentów, które często znajdowały wyraz w pieśniach. Zazwyczaj są to melodie bardzo poważne, wzniosłe i wzruszające, ponieważ przypominają o poświęceniu i ofierze walczących za kraj. Piosenki na 11 listopada również mają bardzo podniosły charakter, opisują ciężki żołnierki los i trudną sytuację kraju ogarniętego wojną. Często przyjmują marszową nutę, ponieważ były śpiewane przez żołnierzy idących do walki. Ponieważ Święto Niepodległości jest wydarzeniem szczęśliwym, to wśród wykonywanych z tej okazji utworów patriotycznych można odnaleźć też pieśni radosne.

Wśród  najpopularniejszych piosenek patriotycznych na 11 listopada znajdziemy:

 • Rozkwitały pąki białych róż,
 • Idzie żołnierz,
 • O mój rozmarynie,
 • Przybyli ułani,
 • Rota,
 • Ułani, ułani,
 • My, pierwsza brygada,
 • Szara Piechota,

DSC_0307DSC_0252

Z Okazji Święta Odzyskania Niepodległości Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim i Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa już dziś zapraszają  na przejazdy specjalne 11  i 13 listopada, o godzinie 12:00, na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska.  Przejazdom będą towarzyszyć piosenki patriotyczne a w wierzy widokowej na stacji Karczmiska wystawa okolicznościowa przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Opolu Lubelskim.

·         (30 km – cała trasa) z ogniskiem na stacji w Karczmiskach.

·         Na przejazdy specjalne obowiązuje rezerwacja pod numerem    telefonu 600-897-421.

·         Liczba miejsc rezerwacji ograniczona

ZAPRASZAMY!!!!!!

Download PDF

Karta informacyjna uczestnika konkursu

Każdy uczestnik konkursu , decydując się na udział musi do wypełnionej ankiety konkursowej przesłać kartę informacyjną . Wzór poniżej

KARTA INFORMACYJNA UCZESTNIKA KONKURSU

organizowany w ramach Programu „ Patriotyzm Jutra”
Edycja 2022 -projekt
„ Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej opolskiego powiśla”

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………..

Wiek ( klasa)…………………………………………………………………………

Adres …………………………………………………………………………………

Nr telefonu lub adres email : …………………………………………………………

Nadesłanie kuponów konkursowych oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora / ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z późniejszymi zmianami./ Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe .

 

 

                                                     Podpis uczestnika  uczestnika konkursu/
lub opiekuna w przypadku dzieci do lat 16
Download PDF
POWIATOWY KONKURS WIEDZY- ANKIETA KONKURSOWA

POWIATOWY KONKURS WIEDZY- ANKIETA KONKURSOWA

POWIATOWY KONKURS WIEDZY

dla dzieci i młodzieży, organizowany w ramach Programu „ Patriotyzm Jutra”

Edycja 2022 -projekt

„ Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej opolskiego powiśla”

Konkurs ogłasza Powiatowa Biblioteka Publiczna, przy współpracy Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim, bibliotek publicznych oraz szkół powiatu opolskiego

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy historycznej o miejscach pamięci narodowej opolskiego powiśla, rozbudzenie świadomości społecznej na temat wydarzeń historycznych, które miały miejsce na tych terenach i ocalenie od zapomnienia miejsc pamięci narodowej.

PYTANIA KONKURSOWE

Podaj imię i nazwisko generała, który dowodził oddziałami powstańczymi w boju pod Wronowem 16 kwietnia 1831 roku ( powstanie listopadowe).

…………………………………………………………………………………………..

Jaki był pseudonim generała Michała Heydenricha, przywódcy oddziałów walczących podczas powstania styczniowego w 1863 roku na terenach opolskiego powiśla.

…………………………………………………………………………………………..

Wymień nazwy przynajmniej dwóch miejscowości z terenu powiatu opolskiego , gdzie znajdują się mogiły poległych w  powstaniu styczniowym  (pomniki, mogiły, tablice pamiątkowe).

………………………………………………………………………………………….

W latach 1914-1915 przez Lubelszczyznę przetoczyły się działania I wojny światowej. Podaj nazwy pięciu  miejscowości  powiatu opolskiego, w których znajdują się cmentarze wojenne i mogiły zbiorowe z tego okresu.

…………………………………………………………………………………………..

W okresie wojny polsko –bolszewickiej w 1920 roku na terenach opolskiego powiśla nie toczyły się działania wojenne, ale wielu mieszkańców wstąpiło do wojska i brało udział w tej wojnie, oddając swe życie za ojczyznę.  Podaj nazwy trzech miejscowości gdzie znajdują się miejsca pamięci upamiętniające poległych w tej wojnie.

…………………………………………………………………………………………..

W latach 1914-1915 przez Lubelszczyznę przetoczyły się działania I wojny światowej. Pola, lasy i wioski zostały przecięte okopami i zasiekami. Tu toczyło się wiele bitew i potyczek wojennych. Podaj nazwę przynajmniej 3 miejscowości gdzie znajdują się cmentarze wojenne i mogiły zbiorowe z tego okresu.

…………………………………………………………………………………………

Okres II wojny światowej na terenie opolskiego powiśla , to czas intensywnych walk z niemieckim okupantem. Podaj imię i nazwisko dowódcy   oddziałów  AK, który nosił  pseudonim „ ZAPORA”

…………………………………………………………………………………………..

W czasie II wojny światowej ginęła  masowo ludność  cywilna. Podaj datę ( rok) utworzenia przez okupanta  hitlerowskiego obozu pracy i zagłady w Poniatowej.

……………………………………………………………………………………………

31 maja 1944 roku  miała miejsce wspólna akcja Batalionów Chłopskich „BCH „ i Armii Krajowej „ AK”. Zaatakowano niemiecki statek na Wiśle. Podaj prawidłową nazwę tego statku .

…………………………………………………………………………………………

Podaj nazwy przynajmniej pięciu miejscowości gdzie znajdują się mogiły żołnierzy AK, BCH, AL , WiN.

………………………………………………………………………………………….

KARTA INFORMACYJNA UCZESTNIKA KONKURSU Imię i nazwisko ……………………………………………………………………..

Wiek ( klasa)…………………………………………………………………………

Adres …………………………………………………………………………………

Nr telefonu lub adres email : …………………………………………………………

Nadesłanie kuponów konkursowych oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora / ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z późniejszymi zmianami./ Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe .

                                                                                                         …………………………

Podpis uczestnika konkursu

logo MK i DNmhp1

Download PDF
Powiatowy konkurs wiedzy dla dzieci i młodzieży

Powiatowy konkurs wiedzy dla dzieci i młodzieży

 

REGULAMIN

POWIATOWEGO  KONKURSU WIEDZY

 dla dzieci i młodzieży

organizowany w ramach Programu „ Patriotyzm Jutra”

Edycja 2022 -projekt

„ Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej opolskiego powiśla”

Konkurs ogłasza Powiatowa Biblioteka Publiczna, przy współpracy Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim i bibliotekami publicznymi oraz szkołami powiatu opolskiego

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy historycznej o miejscach pamięci narodowej opolskiego powiśla, rozbudzenie świadomości społecznej na temat wydarzeń historycznych, które miały miejsce na tych terenach i ocalenie od zapomnienia miejsc pamięci narodowej.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Zadanie polega na udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na 10 pytań konkursowych i przesłanie kuponu konkursowego oraz oświadczenia potwierdzającego udział w konkursie na podany niżej adres:

      POWIATOWA BIBLOTEKA PUBLICZNA W OPOLU LUBELSKIM

      24-300 Opole Lubelskie, ul Stary Rynek 46

Kupony z pytaniami dostępne będą:

  • na stronie Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim :www.opole.lublin.pl oraz na stronie Biblioteki Powiatowej: www.pbpopolelub.pl
  • informacje o konkursie zostaną również przesłane do szkół różnego szczebla znajdujących się na terenie powiatu opolskiego, kraśnickiego i puławskiego.
  • do bibliotek publicznych powiatu opolskiego
  • Źródłem uzyskania właściwej odpowiedzi na pytania konkursowe są zbiory bibliotek publicznych, oraz inne źródła ( podręczniki szkolne, Internet itp.)
 1. Każdy uczestnik może przesłać jedną ankietę z udzielonymi odpowiedziami.
 2. Ankiety i oświadczenie uczestnika potwierdzające udział w konkursie przesyłamy lub dostarczamy osobiście do 10 października 2022 roku.
 3. Komisja konkursowa dokona sprawdzenia poprawności odpowiedzi nadesłanych ankiet oraz wyłoni laureatów. Wyniki zostaną opublikowane w Opolskiej Gazecie Powiatowej i na stronie Starostwa Powiatowego oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.
 4. Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystym spotkaniu w miesiącu październiku, wszyscy laureaci konkursu zostaną poinformowani o miejscu i czasie wręczenia nagród.
 5. Nadesłanie kuponów konkursowych oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora / ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z późniejszymi zmianami./ Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe w formie przesłania do organizatora oświadczenia zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu ( kupon konkursowy).

Zapraszamy szkoły, biblioteki oraz uczestników indywidualnych do udziału w konkursie. Bibliotekarzy i nauczycieli prosimy o pomoc w koordynowaniu działań konkursowych na terenie swojej gminy. Wszystkim koordynatorom i współorganizatorom konkursu zostaną wręczone odpowiednie podziękowania, najaktywniejsi otrzymają atrakcyjne nagrody.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.

Telefon kontaktowy: (81) 827 20 61; e-mail: biblioteka@pbpopolelub.pl

logo MK i DNmhp1

 

Download PDF
„ PATRIOTYZM JUTRA” W NASZEJ BIBLIOTECE – edycja 2022

„ PATRIOTYZM JUTRA” W NASZEJ BIBLIOTECE – edycja 2022

mhp1

Patriotyzm jutra to ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski.  Zainteresowanie dziejami historycznymi, na które składają  się wydarzenia polityczne, zjawiska społeczne, kulturalne, a także przemiany życia  gospodarczego i codziennego jest naturalnym i ważnym punktem szeroko pojętej edukacji kulturowej. Wiedza o przodkach, ich doświadczeniach, wyborach życiowych, sposobie widzenia świata jest istotnym elementem  polskiej tożsamości oraz źródłem inspiracji. Znajomość wydarzeń historycznych, polskich tradycji, a także tradycji różnych grup narodowościowych i etnicznych zamieszkujących historyczne ziemie Polski i Rzeczypospolitej, pozwala na zdobywanie większej świadomości samego siebie oraz chroni przed uproszczonym pojmowaniem świata i uleganiem ideologiom. W konsekwencji pielęgnowanie pamięci, rozmowa i refleksja nad spuścizną historyczną umożliwiają budowę postaw patriotycznych i obywatelskich. Znajomość dziejów Polski staje się ostatecznie inspiracją do działania, w tym angażowania się w działalność społeczną służącą dobru wspólnoty narodowej i lokalnej, ceniącej sobie wartości ogólnoludzkie, ufającej sobie i współpracującej.

logo Pariotyzm jutra

„Patriotyzm Jutra” jest programem realizowanym od 2006 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 roku. W latach 2009-2021 rozdysponowano 36 mln złotych i dofinansowano ponad 1400 projektów. Zgłoszono blisko 11 000 projektów z całej Polski.

W Edycji na 2022 rok Powiatowej Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim udało się zdobyć grant na realizację projektu pt.  „ Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej opolskiego powiśla”.

W ramach projektu opracowano ewidencję wszystkich miejsc pamięci narodowej w powiecie opolskim, przygotowano dokumentacje zdjęciową a obecnie toczą się prace nad filmikiem i opracowaniem wystawy objazdowej typu rollup oraz przygotowywane są  teksty do folderów.

Wystawa objazdowa będzie zawierała bogatą dokumentację zdjęciową, mapy i opisy wydarzeń historycznych. Wystawa prezentowana będzie w bibliotekach publicznych, szkolnych oraz w innych instytucjach kultury i oświaty. Powstanie również folder będący rozszerzeniem i uzupełnieniem wystawy, będzie on nieocenionym źródłem informacji o miejscach pamięci narodowej i ich historii. Filmy zawierające wspomnienia świadków wydarzeń oraz informacje historyczne o miejscach, ludziach i wydarzeniach prezentowane będą na portalach społecznościowych. Tak opracowane materiały będą doskonałą formą edukacji historycznej poświęconej miejscom pamięci narodowej opolskiego powiśla.

logo MK i DN

Uzupełnieniem będzie konkurs wiedzy na temat miejsc pamięci narodowej. Kupony konkursowe oraz regulamin konkursu już niebawem zostanie zamieszczony na naszej stronie oraz na stronie powiatu opolskiego. Kupony będą również dostępne w bibliotekach publicznych oraz szkolnych. Już dziś zachęcamy do udziału w konkursie na laureatów czekają bardzo atrakcyjne nagrody.

W trakcie realizacji projektu, chcemy również nawiązać współpracę z urzędami miast i gmin powiatu opolskiego oraz szkołami różnego szczebla w celu wypracowania systemu opieki nad miejscami pamięci narodowej znajdującymi się w poszczególnych gminach, aby dzieci i młodzież poznając historię tych miejsc zadbała również o ich wygląd. Każde miejsce powinno mieć szkołę, która się nim zajmuje i o nie dba, aby je ocalić od zapomnienia.

Działania realizowane w projekcie są poparte diagnozą potrzeb, ponieważ do tej pory brakowało takich materiałów. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do rozwoju edukacji i świadomości historycznej lokalnej społeczności, tak aby ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej opolskiego powiśla.

op. E. Żyszkiewicz

 

Download PDF