Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

uid_679cbc242e34a018effc47a0df7cc7fb1649782016967_width_1920_play_0_pos_0_gs_0_height_1080

 

 

13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto państwowe obchodzone co roku, uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego, z dnia 5 marca 1940 roku, NKWD dokonało zbrodni w Katyniu, Twerze, Charkowie i Kijowie na co najmniej 21 tysiącach obywateli Polski. Wśród zamordowanych byli oficerowie i funkcjonariusze m.in. Wojska Polskiego, Policji i Straży Więziennej, a także urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.

Wiosną 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów wojska, funkcjonariuszy policji, więzienników. Związek Radziecki przyznał się do popełnienia tej zbrodni, ale dopiero po 50 latach od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to przekazano listy transportowe NKWD w ręce władz polskich. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 13 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Pamiętamy!

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

Dni zawilca 2024

Plakat Dni zawilca 024

15 – 17 kwietnia – „Obserwujemy ptaki Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego „, „Rośliny miododajne na szlakach WPK”

Zajęcia poprowadzą pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie i Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie i Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Opolskiego

Scenariusz zajęć: podział dzieci na dwie grupy , pierwsza uczestniczy w zajęciach ornitologicznych, druga przyrodniczych, później zamiana

  • Obserwowanie i rozpoznawanie ptaków za pomocą lunety, lornetek i przewodników o ptakach.
  • spacer połączony z nauką i rozpoznawaniem roślin pożytecznych pszczołom i innym owadom zapylającym z zestawem młodego przyrodnika.
  • zajęcia w Pracowni Przyrodniczej w Muzeum utrwalające wiedzę nabytą na zajęciach w plenerze tzn. rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zajęcia plastyczne – malowanie ptaków i kwiatów wybraną techniką malarską, wykonywanie kwiatów z papieru i bibuły, oglądanie pod mikroskopem preparatów przyrodniczych pozyskanych podczas zajęć w plenerze.

 

16 – 18 kwietnia – „Rośliny runa leśnego – zwiastuny wiosny”, „Poznajemy płazy we WPK”

Zajęcia prowadzone przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddziału Zamiejscowego w Lubartowie.

Scenariusz zajęć:

  • Zapoznanie się ze środowiskiem płazów występujących na naszym terenie, obserwowanie migracji ropuchy szarej nad stawem w Kluczkowicach
  • Co to jest las, zapoznanie się z warstwami lasu, rozpoznawanie wiosennych roślin runa leśnego, opis budowy roślin (do pomocy zestaw Młodego Przyrodnika).
  • Podsumowanie zajęć :

gry i zabawy związane z tematem dnia , malowanie farbami na folii sterczowej roślin i ptaków, sadzenie „ogródka” naszymi nasionami, robienie zwierząt z szarego papieru , rozwiązywanie krzyżówek, rebusów itp.

 

19 kwietnia „Od nasionka do drzewa – czyli jak rośnie las ”, „Migracja płazów”

Zajęcia prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Kraśnik i Wydziału Rolnictwa. Leśnictwa , Środowiska Starostwa Opolskiego

Warsztaty terenowe:

  • Poznawanie podstawowych gatunków lasotwórczych, prezentacja roślin runa leśnego charakterystycznych dla Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Praca leśnika. Zasady prawidłowego zachowania w lesie.
  • Zapoznanie się ze środowiskiem płazów występujących na naszym terenie, obserwowanie migracji ropuchy szarej.

Podsumowanie zajęć w formie zabawy:

Gry i zabawy na świeżym powietrzu. Warsztaty plastyczne w pracowni przyrodniczej Muzeum, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, quiz przyrodniczy itp.

Zestaw młodego przyrodnika zawiera:

Przewodnik „Rośliny i zwierzęta”, lupa, lornetka, pojemnik z lupką na ciekawe okazy, kompasy, długopis, kartki do zapisywania itp.

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

Radosnych Świąt!

WIELKANOC-2021-870x579

.

Z okazji Świąt Wielkanocnych
naszym wiernym Czytelnikom i Przyjaciołom
składamy szczere życzenia pokoju, wiary i miłości.
By nadchodzący czas był przepełniony czasem z rodziną,
który doda sił i zmotywuje do podejmowania kolejnych wyzwań,
a nadchodząca wiosna wypełni słońcem Wasze życie osobiste i zawodowe.

Życzymy świąt prawdziwie Wielkanocnych,
z wiarą mocną w lepsze jutro i nadzieją…
By przy stole w gronie rodziny,
miłość, dobroć i radość pozostały z Państwem na wiele dni i tygodni…

.

.

Radosnego Alleluja życzy

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów

80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów

Józef Ulma i Wiktoria (z domu Niemczak) urodzili się i mieszkali w Markowej. Przez swoje zaangażowanie w wiele inicjatyw społecznych byli dobrze znani i lubiani. Swoimi licznymi talentami dzielili się z mieszkańcami Markowej oraz innych miejscowości ówczesnych powiatów, tj. łańcuckiego i przeworskiego. W 1935 roku zawarli związek małżeński, a potem doczekali się licznego potomstwa: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi – kolejne dziecko miało przyjść na świat wiosną 1944 roku.

Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców.
Ze względu na heroizm rodziny Ulmów oraz jej wielkie i niezwykłe bohaterstwo, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.

Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otworzono muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. W 2017 r.,, w Rzeszowie, odsłonięto rondo upamiętniające rodzinę Ulmów, a od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – czyli 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Rodzina Ulmów powiększyła liczne grono bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Ulmowie zostali uhonorowani wysokimi odznaczeniami przez Polskę i Izrael, a 10 września 2023 roku zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
Witaj Wiosno ! ! !

Witaj Wiosno ! ! !

Wiosna to dla wielu najpiękniejsza pora roku.
Pierwszy dzień wiosny od dawna jest odbierany za cudowny i ekscytujący. Niesie ze sobą nadzieję, nowe pomysły, plany, dodaje nam energii…

Wiosna – Skaldowie

Wiosna – cieplejszy wieje wiatr,
Wiosna – znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna wkoło, rozkwitły bzy.
Śpiewa skowronek nad nami,
Drzewa strzeliły pąkami,
Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty.

Ktoś na niebie owce wypasa, hej
Popatrz zakwitł już Twój parasol, hej
Nawet w bramie pan Walenty stróż,
puszcza wiosną pierwsze pędy, już.

Portret dziadzia rankiem wyszedł sam,
I na spacer poszedł sobie sam.
Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć,
By zieloną wiosnę w głowie mieć.

Wiosna, wiosna, wiosna, wiosna.

 

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,skaldowie,wiosna.html

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
21 marca… Światowy Dzień Poezji

21 marca… Światowy Dzień Poezji

Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa …”

Robert Frost

.
.

Święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.

W Polsce koordynacją imprez organizowanych w Światowym Dniu Poezji zajmuje się Komitet Organizacyjny. W polskich miastach odbywają się wydarzenia poetyckie, na które zapraszani są goście z całego świata. Celem obchodów jest popularyzowanie w trakcie wydarzeń literackich rodzimej poezji i zagranicznej. Na spotkania przyjeżdżają poeci, dziennikarze i osoby związane z literaturą. W tym czasie także wręczane są nagrody, między innymi dla wybitnych polskich poetów i zagranicznych.
.

.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

Wystawa fotograficzna

Zaproszenie ostateczne

.

Muzeum Regionalne w Kluczkowicach

i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

..

serdecznie zapraszają

na otwarcie wystawy fotograficznej

.

Liryczne pory roku

Roberta Wosia

.

.

Robert Woś - fotografuje od lat 80-tych ubiegłego wieku. Ukończył Kazimierską Akademię Fotografii. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Redaktor czasopisma „Łowiec Lubelski”. Uczestnik i organizator plenerów fotograficznych, prowadzący warsztaty fotograficzne, pasjonat fotografii krajobrazowej i reportażowej. Wystawy zbiorowe:  „Military Art.”, „Piękno przyrody w obiektywie lubelskich fotografów”,  „Foto lubelskie” oraz opolskiego klubu fotografii „Kadr”.  Indywidualne: „Fotografia zaprasza sztukę do tańca”, „Most w Kamieniu”, „Wizje natury”, „Rytm przyrody”, „Tańcem malowane”, „22 blp w obiektywie”, „Miasteczko trzech kultur”. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Jego zdjęcia drukowane  są w prasie ogólnopolskiej, regionalnej, Internecie, wykorzystywane w kalendarzach i folderach. Z największą atencją traktuje fotografię krajobrazu  makroregionu opolskiego w zmieniających się kolorystycznie porach roku. Komponując kadr wykorzystuje światło i cień przez co jego zdjęcia są pełne emocji i niepowtarzalnego nastroju. 

.

.

21 marca 2024 o godz. 16.00

w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach

Download PDF
Dzień Mężczyzny

Dzień Mężczyzny

Drodzy Panowie!

W dniu Waszego święta życzymy Wam śmiałości w dążeniu do własnych celów,

odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.

Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie.

.

.

Wspaniałego Dnia Mężczyzny

życzy
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
Być kobietą, być kobietą…

Być kobietą, być kobietą…

Z okazji Dnia Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia,
dużo uśmiechu, sukcesów, niegasnącego zapału w odkrywaniu swych najskrytszych pasji
oraz
samych miłych niespodzianek od losu…

 

 

Dla umilenia dzisiejszego święta, przegląd polskich piosenek o płci pięknej…żeby nie powiedzieć : najpiękniejszej ;)

Alicja Majewska – Być kobietą

Jerzy Połomski – Bo z dziewczynami

Andrzej Rosiewicz – Najwięcej Witaminy

Edyta Górniak – Jestem Kobietą

Eugeniusz Bodo – Baby, ach, te baby!

Maria Sadowska: DZIEŃ KOBIET

Marek Grechuta – Będziesz moją panią

Zamachowski & Grupa MoCarta – Kobiety jak te kwiaty

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Dziś 3 marca, czyli dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu i naszych ulubionych książkach, lecz przede wszystkim o ich twórcach. Od 1984 roku na całym świecie celebruje się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek.

Święto to zostało po raz pierwszy wprowadzone w 1984 roku w Londynie przez międzynarodową organizację PEN Club (założone w 1921 roku w Londynie). Skrót nazwy klubu wywodzi się od angielskich słów „poet” (poeta), „essayist” (eseista) i „novelist” (powieściopisarz), które łączą się w słowie „pen”(pióro).

PEN Club w Polsce powstał w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Głównym inicjatorem powstania stowarzyszenia w Polsce był Stefan Żeromski. W idei tej pisarza wspomagali: Emil Breiter, Bolesław Gorczyński, Wacław Grubiński, Juliusz Kaden-Bandrowski, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Jan Lorentowicz, Bronisława Neufeldówna, Edward Popoff, Józef Relidzyński i Leopold Staff. Stefan Żeromski pełnił również funkcję pierwszego prezesa PEN Clubu.
Światowy Dzień Pisarza ma na celu popularyzowanie literatury, obronę wolności słowa oraz zacieśnianie więzów między twórcami. Tego dnia często są organizowane wieczorki literackie i spotkania autorskie. Jako czytelnicy zapominamy, że pisanie to ciężka i często samotna praca. Autorzy spędzają samotne godziny przy biurku, żebyśmy potem mogli cieszyć się książką. Czasem poświęcają lata na pracę nad jedną historią. Najlepszy sposób na docenienie twórców to zagłębienie się w ich dzieła.

Więc skąd się bierze fantastyczne pomysły? Kradnie się je. Kradnie się z rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję”

Terry Pratchett, „Kiksy klawiatury”

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF