Polecamy wrześniowy numer ” Bibliotekarza”

Wrześniowy numer „Bibliotekarza” rozpoczyna się  tekstem nawiązującym do języków haseł przedmiotowych stosowanych w bibliotekach polskich. Anna Stanis w artykule „U progu zmian w językach haseł przedmiotowych w Polsce” omawia dotychczasowe prace związane z jhp, koncentruje się na zaletach i przyszłości języka haseł przedmiotowych KABA i języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej.

Dr Grażyna Walczewska-Klimczak w tekście „Partnerstwo bibliotek publicznych i szkolnych” zaprezentowała Program MKiDN „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek w 2014”. Autorka przedstawia efekty realizacji Priorytetu 2, a także interesujące dane dotyczące potencjału bibliotek szkolnych. Danuta Kaczmarek w artykule „Biblioteki publiczne i pedagogiczne w Analizie Funkcjonowania Bibliotek” omówiła projekt SBP, którego celem jest opracowanie, wdrożenie oraz propagowanie jednolitych metod i narzędzi analizowania działalności bibliotek w oparciu o wskaźniki funkcjonalności, a także badanie satysfakcji użytkowników.

W numerze zamieszczono wywiad z Sylwią Mróz, laureatką drugiego miejsca w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu SBP „Bibliotekarz Roku” 2014, dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Złotowie.

W dziale „Z bibliotek” przedstawiono dwa teksty. Pierwszy z nich „Dokumenty życia społecznego w Książnicy Beskidzkiej” prezentuje działania biblioteki związane z gromadzeniem, opracowywaniem i promocją tych dokumentów, ze szczególnym omówieniem realizowanych projektów. Drugi artykuł  przedstawia działania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu dotyczące Tygodnia e-książki i Tygodnia Otwartej Edukacji, które placówka zaoferowała swoim użytkownikom.

Wrześniowy numer „Bibliotekarza” uzupełniają stałe działy „Refleksje bibliotekarza prawnika” i „Przegląd piśmiennictwa”. Bieżące informacje i aktualne sprawy omawiamy w działach „O bibliotekach w prasie”, „Z życia SBP”.

Numer zamykają tekst Jacka Wojciechowskiego „Postaktualia” oraz „W kilku słowach”.

Download PDF