Rocznica Powstania Warszawskiego

- najważniejsze informacje:

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 00, po nieudanym powstaniu w getcie warszawskim.
Trwało 63 dni. Zakończyło się klęską Polski dnia 3 października 1944 r.
Powodem wybuchu owego powstania była chęć odzyskania przez Polaków niepodległości i przywrócenia dawnych granic Polski.
Na początku powstania ujawniło się Polskie Państwo Podziemne istniejące od 1939 r.
Na początku upadły pierwsze zamierzone cele powstańców, tzn. Stalin nie wsparł nas swoją Armią Czerwoną i nie pozwolił na lądowanie angielskich samolotów na lotnisku w ZSRR. Te samoloty miały nam dostarczać amunicję, broń i żywność, której bardzo brakowało.
Stalin odblokował lotnisko dopiero pod koniec powstania, kiedy to Polacy mieli już mały zasięg powstania w Warszawie. Spuszczane z samolotów paczki lądowały przeważnie w rękach Niemców.
Polacy mieli spotkać się z Armią Czerwoną  pod rzeką Wisłą. Niestety Armia ta nam nie pomogła w walkach – było już za późno.
Biorąc pod uwagę ogólną sytuację 1 października 1944 r. Komenda Główna AK podejmuje rozmowy z Niemcami na temat przerwania walki w Warszawie. 2 października podpisano akt kapitulacji Powstania. Oddziały powstańcze przekształcone 20 września 1944 r. w regularny Warszawski Korpus Armii Krajowej po złożeniu broni weszły do niewoli w liczbie około 15.000 żołnierzy. Część żołnierzy nie poszła do niewoli, wychodząc z ludnością cywilną z zamierzeniem kontynuowania działalności konspiracyjnej.

W powstaniu poległo około 16.000 powstańców i około 150.000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650.000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150.000 do przymusowej pracy w Niemczech a 50.000 do obozów koncentracyjnych.
Po kapitulacji Hitler nakazał opuszczenie Warszawy przez mieszkających tam ludzi. Potem Niemcy palili, bombardowali i niszczyli ją 3 tyg. aż zrównali ją z ziemią.

_____________________________

Zapraszamy do lektury na temat Powstania Warszawskiego.

Polecamy pozycje dostępne w naszej bibliotece:

1.Davies Norman. Powstanie 44 / przekł. Elżbieta Tabakowska.Kraków :Wyd. Znak, 2004

__________________________

2. Kopf Stanisław. 63 dni. Warszawa: Wyd. Bellona, 1994

_______________________

3. Białoszewski Miron. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego. Warszawa : PIN, 2006

__________________________

4. Międzynarodowe aspekty Powstania Warszawskiego 1944 :

    Dokumenty, referaty i komunikaty sesji naukowej Instytutu Historii

    PAN i Towarzystwa Miłośników Historii zorganizowanej 15 czerwca

    Na Zamku Królewskim i 14 czerwca 2004 r. w Instytucie Historii PAN

   / red. nauk. Marian Drozdowski, Warszawa: ”Rytm”, 2004

____________________________________

5. Kaczmarek Kazimierz. Na płonących brzegach Wisły: z problematyki Powstania Warszawskiego. Warszawa: K. Kaczmarek, 2006

_____________________________

6. Cosby Rita. Cichy bohater : tajemnica przeszłości mojego ojca : znana amerykańska dziennikarka odkrywa przed światem historię swojego ojca [ Ryszarda Kossobudzkiego] – polaka,   powstańca warszawskiego]. Kraków: „Rafael”,  2010

_____________________________

7. Korboński Stefan. Polskie Państwo Podziemne : przewodnik po Podziemiu z lat 1939-1945. Warszawa : „Świat Książki”, 2008 [ min. także udział w Powstaniu]

Download PDF