„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017!

WESELE

2 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnej lektury w głosowaniu internetowym wybrano Wesele Stanisława Wyspiańskiego, które konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Biblioteki Publiczne Powiatu Opolskiego, po raz kolejny,  z entuzjazmem włączyły się do Akcji Narodowego Czytania:

GBP w Józefowie nad Wisłą zaprasza  w sobotę, 2 września o godz. 10.00,

GBP i DK w Karczmiskach zaprasza  we wtorek, 5 września, od godz. 10.00 do godz.13.00,

GBP i DK w Łaziskach zaprasza 2 września o godz. 9.00,

GBP w Wilkowie zaprasza w niedzielę 3 września , przed Mszami w Kościele Parafialnym w Wilkowie,

GBP w Poniatowej zaprasza w sobotę 2 września o godz. 17.00 .Spotkanie odbędzie się na Tarasie Hotelu ,,Słowik”,

OCK i MGBP w Opolu Lubelskim zaprasza   2 września o godz. 10.00 – Skwer przy ul. Ogrodowej.

 

Zachęcamy  do  udziału w spotkaniach i wspólnego czytania dzieła Stanisława Wyspiańskiego!

J.W

Download PDF