1 września 1939 roku -Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.
Polska w czasie II wojny światowej poniosła największe straty biologiczne – na każdy tysiąc mieszkańców straciła 220 osób. Straty materialne – rzeczowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które wyniosły 626 dolarów . Wiele polskich miast i wsi zostało w znacznym stopniu zniszczonych, bezpowrotne zaginęło lub zniszczono wiele dzieł sztuki, zniszczenia dotknęły również wiele innych dziedzin życia.
Tej daty nie wolno nam zapomnieć, dlatego zachęcamy do lektury wielu ciekawych pozycji książkowych, w których znajdziemy wiele interesujących faktów z tego okresu. Powiatowa biblioteka posiada wiele pozycji o tematyce historycznej i faktograficznej ale równiej obyczajowej – Zapraszamy