11 listopada – piosenki patriotyczne

11 listopada – piosenki patriotyczne

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku. Tego dnia prawie 104. lata temu podpisany został rozejm w Compiègne kończący I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy z niemieckiego więzienia powrócił Józef Piłsudski. Wówczas w kraju zapanowała euforia i po raz pierwszy od 123 lat Polacy poczuli wolność.

Dla uczczenia tych wydarzeń 11 listopada co roku odbywają się liczne uroczystości państwowe, z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz. Oficjalne obchody Dnia Niepodległości mają miejsce na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ceremonii zazwyczaj towarzyszą przemówienia, uroczysta zmiana warty oraz śpiewanie pieśni patriotycznych o niepodległości. Poniżej przedstawiamy piosenki na 11 listopada, które uchodzą za najpiękniejsze i cieszą się największą popularnością.

Piosenki patriotyczne na 11 listopada mają szczególne znaczenia dla historii narodu. Stanowią rodzaj kroniki, która rejestruje wszystkie najważniejsze i najbardziej podniosłe wydarzenia z przeszłości, mające kluczowe znaczenia dla kraju i obywateli. Historia Polski pełna jest dramatycznych i bolesnych momentów, które często znajdowały wyraz w pieśniach. Zazwyczaj są to melodie bardzo poważne, wzniosłe i wzruszające, ponieważ przypominają o poświęceniu i ofierze walczących za kraj. Piosenki na 11 listopada również mają bardzo podniosły charakter, opisują ciężki żołnierki los i trudną sytuację kraju ogarniętego wojną. Często przyjmują marszową nutę, ponieważ były śpiewane przez żołnierzy idących do walki. Ponieważ Święto Niepodległości jest wydarzeniem szczęśliwym, to wśród wykonywanych z tej okazji utworów patriotycznych można odnaleźć też pieśni radosne.

Wśród  najpopularniejszych piosenek patriotycznych na 11 listopada znajdziemy:

  • Rozkwitały pąki białych róż,
  • Idzie żołnierz,
  • O mój rozmarynie,
  • Przybyli ułani,
  • Rota,
  • Ułani, ułani,
  • My, pierwsza brygada,
  • Szara Piechota,

DSC_0307DSC_0252

Z Okazji Święta Odzyskania Niepodległości Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim i Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa już dziś zapraszają  na przejazdy specjalne 11  i 13 listopada, o godzinie 12:00, na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska.  Przejazdom będą towarzyszyć piosenki patriotyczne a w wierzy widokowej na stacji Karczmiska wystawa okolicznościowa przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Opolu Lubelskim.

·         (30 km – cała trasa) z ogniskiem na stacji w Karczmiskach.

·         Na przejazdy specjalne obowiązuje rezerwacja pod numerem    telefonu 600-897-421.

·         Liczba miejsc rezerwacji ograniczona

ZAPRASZAMY!!!!!!

Download PDF