21 marca Światowy Dzień Poezji

21 marca Światowy Dzień Poezji

Nie wiem, co to poezja,

nie wiem, po co i na co…

Wiem, że czasami ludzie

czytają wiersze i płaczą…
W. Broniewski

Światowy Dzień Poezji
– święto obchodzone corocznie 21 marca, zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.

UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie„.

W Polsce koordynacją imprez organizowanych w Światowym Dniu Poezji zajmuje się Komitet Organizacyjny. W polskich miastach odbywają się wydarzenia poetyckie, na które zapraszani są goście z całego świata. Celem obchodów jest popularyzowanie w trakcie wydarzeń literackich rodzimej poezji i zagranicznej. Na spotkania przyjeżdżają poeci, dziennikarze i osoby związane z literaturą. W tym czasie także wręczane są nagrody, między innymi dla wybitnych polskich poetów i zagranicznych.

W drugiej połowie XX wieku święto poezji obchodzone było 15 października, w dniu urodzin wybitnego rzymskiego poety Wergiliusza. W niektórych krajach, ten dzień wciąż jest obchodzony w październiku lub w listopadzie, zaś w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, kwiecień jest symbolem poezji. W Polsce i na świecie organizowane są kampanie zachęcające do czytania i pisania poezji. Przykładem jest kampania pod tytułem „ Niektórzy lubią poezję” zainicjowana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, w ramach realizacji testamentu polskiej poetki. Organizatorzy dążą do promowania czytania poezji i pragną podkreślić znaczenie poezji w łączeniu osób z różnych pokoleń i profesji.

I choć tylko „niektórzy lubią poezję”, to niewątpliwe wiersze są nośnikiem prawdziwych uczuć.

Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu – bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.

 

 

Szczęście
Teresa Kucharczyk

Szczęście tyle wiesz o mnie

O życiu co przelatuje przez palce

o mojej nieustającej walce

Nie myślę co było, gdyby ciebie nie było

Ten łun szczęścia zawsze mi towarzyszy

Tą nieustanną hojność twoją

Wykorzystuję maksymalnie nierozwagą swoją

I bez twej pomocy, życie to środek nocy

Rozum bierze urlop czasami

Igra z tobą moimi uczuciami

Nie pyta czy chcę, czy to mi odpowiada

Czy te igraszki z uczuciem, to fałszywa zdrada?

Szczęście szczęście postaraj się bardziej

Chcę ciebie nie łut a garść pełną

Garść uśmiechu uczucia czułości szaleństwa

Chcę byś przy mnie było zawsze bez żadnego urlopu

Wiersz pochodzi z tomiku „Z miłością mi po drodze. Zbiór wierszy” Teresa Kucharczyk

Download PDF