Międzynarodowy Dzień Teatru został zainicjowany w czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Data święta upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.
Pomysłodawcą obchodów był prezydent Fińskiego Instytutu ITI, Arvi Kivimaa. Od tego czasu święto teatru obchodzone jest w wymiarze globalnym przez ponad sto narodowych ośrodków ITI. Tradycyjne obchody święta zaczynają się w siedzibie UNESCO, w czasie których wybitna osobistość świata teatru wygłasza orędzie dotyczące aktualnej sytuacji teatru na świecie. Pierwszą wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau, francuski poeta, dramaturg, reżyser filmowy. Wśród innych osób, które spotkał ten zaszczyt są takie sławy jak Arthur Miller, Peter Brook, John Malkovich, Judi Dench, Sabina Berman, Antonio Gala Velasco, Vaclav Havel, Augusto Boal, Anatoli Vasíliev, Isabelle Huppert. Zaszczyt ten spotkał także Polaków Krzysztofa Warlikowskiego i Janusza Warmińskiego. Orędzie tłumaczone jest na kilkanaście języków, a jego odczytanie transmitują największe stacje radiowe oraz telewizyjne.
Celem światowych obchodów jest promowanie sztuk teatralnych w społeczeństwie, dążenie do zintegrowania środowiska artystycznego oraz pobudzenie do międzynarodowej współpracy i wzmocnienia przyjaźni. W Polsce od 2007 roku Polski Zarząd Międzynarodowego Instytutu Teatralnego wręcza coroczną Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza cudzoziemcom, w uznaniu działalności związanej z propagowaniem teatru i dramaturgii polskiej na świecie. W tym dniu, także prezes Związku Artystów Scen Polskich wygłasza orędzie do całego społeczeństwa.
W trakcie Światowego Dnia Teatru organizowane są spektakle teatralne, spotkania z aktorami, warsztaty artystyczne, wykłady, czy wycieczki do teatru. Od 2009 roku w Łodzi i innych polskich miastach z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przeprowadzany jest ogólnopolski projekt „Dotknij Teatru”. W ramach programu teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, fundacje, stowarzyszenia i artyści przeprowadzają setki najróżniejszych wydarzeń związanych z teatrem.
Międzynarodowy Dzień Teatru to też doskonała okazja, żeby cieszyć się sztuką i zobaczyć spektakle teatralne. Tego dnia, podczas przedstawień, liczne teatry odczytują orędzie – wiadomość od osobistości ze świata kultury. Jednak niezależnie od tego, czy weźmiesz udział w wydarzeniu 27 marca, czy w okolicy tego dnia, oglądanie spektakli na żywo to najlepszy sposób na docenienie tej niesamowitej formy sztuki.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
wszystkim artystom, aktorom, widzom oraz sympatykom teatru,
życzymy wspaniałych spektakli, nadkompletu widzów, wielu nowych pomysłów i wszystkiego, co najlepsze.
Niech zapał do pracy, twórcza inwencja i wytrwałość zapewnią wszystkim wiele artystycznych przeżyć i uznanie publiczności.
Niech czar i magia sceny teatralnej nigdy nie zgasną…
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim