Józef Ulma i Wiktoria (z domu Niemczak) urodzili się i mieszkali w Markowej. Przez swoje zaangażowanie w wiele inicjatyw społecznych byli dobrze znani i lubiani. Swoimi licznymi talentami dzielili się z mieszkańcami Markowej oraz innych miejscowości ówczesnych powiatów, tj. łańcuckiego i przeworskiego. W 1935 roku zawarli związek małżeński, a potem doczekali się licznego potomstwa: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi – kolejne dziecko miało przyjść na świat wiosną 1944 roku.
Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców.
Ze względu na heroizm rodziny Ulmów oraz jej wielkie i niezwykłe bohaterstwo, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.
Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. w Markowej otworzono muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. W 2017 r.,, w Rzeszowie, odsłonięto rondo upamiętniające rodzinę Ulmów, a od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – czyli 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Rodzina Ulmów powiększyła liczne grono bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Ulmowie zostali uhonorowani wysokimi odznaczeniami przez Polskę i Izrael, a 10 września 2023 roku zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim