Dni zawilca 2024

Plakat Dni zawilca 024

15 – 17 kwietnia – „Obserwujemy ptaki Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego „, „Rośliny miododajne na szlakach WPK”

Zajęcia poprowadzą pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie i Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie i Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Opolskiego

Scenariusz zajęć: podział dzieci na dwie grupy , pierwsza uczestniczy w zajęciach ornitologicznych, druga przyrodniczych, później zamiana

  • Obserwowanie i rozpoznawanie ptaków za pomocą lunety, lornetek i przewodników o ptakach.
  • spacer połączony z nauką i rozpoznawaniem roślin pożytecznych pszczołom i innym owadom zapylającym z zestawem młodego przyrodnika.
  • zajęcia w Pracowni Przyrodniczej w Muzeum utrwalające wiedzę nabytą na zajęciach w plenerze tzn. rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, zajęcia plastyczne – malowanie ptaków i kwiatów wybraną techniką malarską, wykonywanie kwiatów z papieru i bibuły, oglądanie pod mikroskopem preparatów przyrodniczych pozyskanych podczas zajęć w plenerze.

 

16 – 18 kwietnia – „Rośliny runa leśnego – zwiastuny wiosny”, „Poznajemy płazy we WPK”

Zajęcia prowadzone przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddziału Zamiejscowego w Lubartowie.

Scenariusz zajęć:

  • Zapoznanie się ze środowiskiem płazów występujących na naszym terenie, obserwowanie migracji ropuchy szarej nad stawem w Kluczkowicach
  • Co to jest las, zapoznanie się z warstwami lasu, rozpoznawanie wiosennych roślin runa leśnego, opis budowy roślin (do pomocy zestaw Młodego Przyrodnika).
  • Podsumowanie zajęć :

gry i zabawy związane z tematem dnia , malowanie farbami na folii sterczowej roślin i ptaków, sadzenie „ogródka” naszymi nasionami, robienie zwierząt z szarego papieru , rozwiązywanie krzyżówek, rebusów itp.

 

19 kwietnia „Od nasionka do drzewa – czyli jak rośnie las ”, „Migracja płazów”

Zajęcia prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Kraśnik i Wydziału Rolnictwa. Leśnictwa , Środowiska Starostwa Opolskiego

Warsztaty terenowe:

  • Poznawanie podstawowych gatunków lasotwórczych, prezentacja roślin runa leśnego charakterystycznych dla Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Praca leśnika. Zasady prawidłowego zachowania w lesie.
  • Zapoznanie się ze środowiskiem płazów występujących na naszym terenie, obserwowanie migracji ropuchy szarej.

Podsumowanie zajęć w formie zabawy:

Gry i zabawy na świeżym powietrzu. Warsztaty plastyczne w pracowni przyrodniczej Muzeum, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, quiz przyrodniczy itp.

Zestaw młodego przyrodnika zawiera:

Przewodnik „Rośliny i zwierzęta”, lupa, lornetka, pojemnik z lupką na ciekawe okazy, kompasy, długopis, kartki do zapisywania itp.

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF