Nadleciały… jesienne nowości

1729058394831

Jesień to idealny czas na zanurzenie się w świecie literatury – długie wieczory, przytulna atmosfera i kubek gorącej herbaty tworzą doskonałą scenerię. Mamy dla Was książki, które umilą Wam ten czas.

Trzymamy rękę na pulsie i nieustannie monitorujemy rynek nowości, by móc zapewnić swoim Czytelnikom szeroką i zróżnicowaną tematycznie i gatunkowo ofertę książek.

Nowe historie i niezapomniane emocje czekają na Was. Tytuły, do których chce się wracać, czytać je wielokrotnie, na wyrywki albo trzymać na podręcznym stoliku przez cały czas.

Tegoroczna jesień zapowiada się niezwykle emocjonująco dla wszystkich miłośników dobrej literatury!

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

nprcz-belka-nck-kolor-rgb

Download PDF

„Opolskie Wierszowanie”

Ze względu na duże zainteresowanie V Powiatowym Konkursem Poetyckim z cyklu z Poezją w Bibliotece „Opolskie Wierszowanie”, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim przedłuża termin składania zgłoszeń do
31 października 2024 r.!!!

Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.

Telefon kontaktowy: (81) 827 20 61; e-mail: biblioteka@pbpopolelub.pl

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

POWSTANIE STYCZNIOWE NA OPOLSKIM POWIŚLU 1863/64

27 września 2024 r. w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, odbyła się konferencja historyczna poświęcona tematyce Powstania Styczniowego na Opolskim Powiślu. Konferencja była podsumowaniem projektu dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego Powstanie Styczniowe 1863-1864. Realizatorem projektu była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim wspólnie z Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach pod patronatem Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim, dyrektorzy i pracownicy bibliotek publicznych, dyrektorzy szkół, studenci i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miłośnicy i pasjonaci historii.

Regionaliści i pasjonaci historii, władze samorządowe, nauczyciele i młodzież mogli wysłuchać wykładów poświęconych tematyce powstania styczniowego, przyczyn jego wybuchu i upadku oraz przebiegu na terenach Opolskiego Powiśla. Przybliżona i scharakteryzowana została postać Generała Michała Heydenreicha ps. KRUK dowódcy wojsk powstańczych. Uczestnicy konferencji zapoznali się z bronią powstańczą, słuchając wykładu i oglądając zgromadzone eksponaty. Ważnym punktem konferencji była prezentacja umundurowania i broni powstańczej przygotowana przez grupę rekonstrukcyjną „NASZA HISTORIA” z Opola Lubelskiego.

Konferencja zakończyła się wernisażem wystawy objazdowej „Powstanie Styczniowe na Opolskim Powiślu 1863/64”, na której zgromadzono bogaty materiał faktograficzny i dokumentację zdjęciową. Wystawa przybliża sylwetki znanych postaci historycznych, dowódców postania, ważne wydarzenia, bitwy i potyczki oraz miejsca pamięci narodowej z tego okresu. Opracowana została przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Opolu Lubelskim, a zdjęcia do niej wykonał Jacek Rosły.

Wystawa będzie eksponowana w bibliotekach publicznych i szkolnych, aby z historią Powstania Styczniowego na Opolskim Powiślu mogła zapoznać się jak największa liczba odbiorców, tj.dzieci, młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych.

W kolejnych latach w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, które mieści się w zabytkowym pałacu rodziny Jana Kleniewskiego – ziemianina i patrioty – planujemy przeprowadzić warsztaty historyczne poświęcone tematyce Powstania Styczniowego, które będą adresowane do wszystkich grup wiekowych. Do prowadzenia warsztatów wykorzystany zostanie zgromadzony podczas konferencji materiał źródłowy i wystawa przygotowana w ramach projektu. Poprzez takie działania chcemy rozbudzić w uczestnikach patriotyczną postawę oraz dumę z historycznego dziedzictwa naszego regionu i Polski.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, współpracę i pomoc przy realizacji projektu „POWSTANIE STYCZNIOWE NA OPOLSKIM POWIŚLU 1863/64”.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

Wystawa fotograficzna

1727250086054

Muzeum Regionalne w Kluczkowicach oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim serdecznie zapraszają na wystawę fotograficzną autorstwa Mirosława Mendaka. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 września 2024 r. w Pałacu Jana Kleniewskiego w Kluczkowicach o godz. 15:30.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

Przypominajka… ;)

fototapety-kolorowe-pioro-vector

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim
i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział w Opolu Lubelskim
przy współpracy Bibliotek Publicznych
oraz Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim
pod
Honorowym Patronatem Starosty Opolskiego
ogłasza V Powiatowy Konkurs Poetycki Opolskie Wierszowanie”.

.

.

Konkurs adresowany jest wszystkich niezależnie od wieku.

Zapraszamy szkoły, biblioteki oraz uczestników indywidualnych do udziału w konkursie.

Termin nadsyłania prac mija 15 października 2024 r.

.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy (karta uczestnika) znajduje się w zakładce Działalność kulturalna”.

.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.

Telefon kontaktowy: (81) 827 20 61; e-mail: biblioteka@pbpopolelub.pl

Download PDF
85 rocznica wybuchu II wojny światowej

85 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r., wczesnym rankiem, wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczpospolitej, rozpoczynając tym samym II wojnę światową – największy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny.

W piątek 1 września, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, a chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu.

O godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego.

W kierunku składnicy zaczęły również strzelać karabiny maszynowe, które rozlokowano wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.

Celem kilkuminutowej kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który stanowił na tym odcinku przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine.

Przez siedem dni bohatersko odpierano powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza. 1 września zaatakowano również polskie placówki na terenie Wolnego Miasta Gdańska, w tym gmach Poczty Polskiej, który był dzielnie broniony przez pocztowców.

Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa
-
Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.

 

Mimo zaciętego oporu już w pierwszych dniach września Niemcom udało się przełamać polskie linie obronne i zająć Kujawy, część Wielkopolski i Śląsk. Działanie wroga charakteryzowało niezwykłe okrucieństwo i brutalność, które stosowane było także wobec ludności cywilnej. Wojska niemieckie działały zgodnie z rozkazem Adolfa Hitlera, który brzmiał: „Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
Na zakończenie wakacji…konkurs plastyczny ;)

Na zakończenie wakacji…konkurs plastyczny ;)

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

oraz

Muzeum Regionalne w Kluczkowicach

serdecznie zaprasza wszystkich chętnych w wieku 5- 18 lat do udziału w konkursie plastycznym, którego motywem przewodnim są wspomnienia z wakacji.

Konkurs będzie przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych i tematycznych:

  • Uczestnicy w wieku 5-12 lat zmierzą się z tematWakacje moich marzeń„. Technika wykonania prac: rysunek, malarstwo, collage, format prac A4 lub A3.

  • Uczestnicy w wieku 13-18 lat z tematemPocztówka z wakacji„. Technika wykonania prac: rysunek, malarstwo, grafika tradycyjna, collage; format prac A6 lub A5.

Każda praca konkursowa musi zawierać na odwrocie metryczkę wg poniższego wzoru, wypełnioną drukowanymi literami:

Wzór metryczki

Temat pracy

Imię i nazwisko autora pracy

Wiek (oraz klasę)

Numer tel. i adres e-mail autora / opiekuna lub rodzica

Prace konkursowe należy dostarczyć do 24 września do:

Powiatowa Biblioteka Publiczna    lub    Muzeum Regionalne w Kluczkowicach

ul. Stary Rynek 46                               Kluczkowice Osiedle 7
24-300 Opole Lubelskie                      24-300 Opole Lubelskie

Tel. 81 827 20 61                                 Tel. 81 827 10 67

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF

Święto Wojska Polskiego oraz rocznica „Cudu nad Wisłą”

15 sierpnia

15  sierpnia – Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W  bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.
15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Download PDF

Bitwa pod Chruśliną

4 sierpnia 1863 r. – II bitwa pod Chruśliną

Na początku sierpnia 1863 roku na Powiśle Opolskie zaczęły przemieszczać się wszystkie oddziały powstańcze woj. podlaskiego pod przywództwem naczelnika wojskowego pułkownika Michała Heydenreicha ps. „Kruk”, który w ten sposób chciał realizować swój plan ofensywy przeciwko siłom rosyjskim na Lubelszczyźnie. 3 sierpnia wieczorem w rejonie miejscowości Chruślina rozkwaterowały się oddziały wojsk Karola Krysińskiego, Tomasza Wierzbickiego i Ludwika Lutyńskiego oraz eskorta Heydenreicha. Było ich łącznie ok. 1600 żołnierzy (w tym 800 strzelców, 600 kosynierów i 200 jazdy).

Kruk został wkrótce poinformowany, że od strony Janowa zbliża się do nich kolumna rosyjska pod dowództwem pułkownika Miednikowa, która liczy sobie 6 rot piechoty, sotnię kozaków i 2 działa (łącznie ok. 1300 żołnierzy). Polski dowódca postanowił rozstawić swe oddziały w Chruślinie, w tym samym miejscu, co Borelowski we wcześniej stoczonej bitwie.

Plan bitwy


Na pierwszej linie obrony stały oddziały Krysińskiego, pozostali na górze otoczonej wąwozem. Bitwa rozpoczęła się koło południa. Po pierwszym nieudanym ataku oddziałów rosyjskich (odparty przez oddziały Krysińskiego), żołnierze Miednikowa próbowali uderzyć w prawe skrzydło, jednak zostali odparci przez oddział Wierzbickiego, którym dowodził major Wagner. Miednikow wprowadził do walki całość swoich sił, ale ich atak po raz trzeci został odparty przez powstańców i zostali zmuszeni do odwrotu. Wycofujące się wojska rosyjskie zostały zaatakowane przez kosynierów i krakusów, którzy ścigali wroga aż do Urzędowa. Z powodu braku amunicji powstańcy nie zdecydowali się już na zaatakowanie Urzędowa, zdołali wypłoszyć nieprzyjaciela.

Starcie zakończyło się zwycięstwem sił polskich (straty jakie ponieśli to 12 zabitych i 30 rannych). Na osiągnięty przez powstańców sukces złożyło się kilka czynników, m.in. wykorzystanie sprzyjających warunków terenowych, umiejętne rozłożenie i użycie podczas walki poszczególnych jednostek powstańczych oraz talent dowódczy Heydenreicha. Straty Rosjan były spore, stracili 14 oficerów i niezliczoną liczbę żołnierzy (100 furmanek rannych).

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF
17:00

17:00

Na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie. Planowane było na kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące. Przez 63 dni prowadzono z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą Warszawa znajdowała się od września 1939 r.

W czasie trwających walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne – wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (ok. 500 tys.), wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy. Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. 

Cześć i chwała Bohaterom!

 

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF