Najszczęśliwszy dzień na świecie…

Najszczęśliwszy dzień na świecie…

Dzień Dziecka, który corocznie obchodzimy w Polsce 1 czerwca, ma swój nieoficjalny początek jeszcze w XIX wieku, kiedy amerykański pastor Charles Leonard ustanowił Dzień Róży w drugą niedzielę czerwca.

Formalnie po raz pierwszy Dzień Dziecka zorganizowano 23 kwietnia 1920 r. w Turcji. Ten konkretny moment postanowił zadedykować najmłodszym obywatelom pierwszy prezydent Republiki Turcji Mustafa Kemal Atatürk. Nieprzypadkowo obchodzony jest on razem ze Świętem Niepodległości. Legendarny i do dziś kochany przez Turków przywódca uważał bowiem, iż dzieci są prawdziwą przyszłością świata i narodu.

Następnie 1 czerwca 1925 r. w szwajcarskiej Genewie zorganizowano Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci, podczas której po raz pierwszy proklamowano Międzynarodowy Dzień Dzieci. To wydarzenie odbyło się pod patronatem Ligi Narodów, która przyjęła Deklarację Praw Dziecka. Ta ustanowiła pięć zasad, w myśl których dzieci powinny być szczególnie chronione, mieć zapewnione właściwe warunki rozwoju oraz należycie wychowywane w świadomości, iż należy pomagać bliźnim. 

Dokument ten w latach 50. stał się dla ONZ podstawą do opracowania rezolucji 838 ustanawiającej Powszechny Dzień Dziecka, zwany również Dniem Praw Dziecka. W życie weszła ona 14 grudnia 1954 r. Napisano wówczas, iż jest to:

dzień światowego braterstwa i zrozumienia między dziećmi, poświęcony działalności ukierunkowanej na realizację ideałów i celów Karty NZ […] w interesie dzieci całego świata”

Nadmieniono jednocześnie, że ludzkość powinna dać dziecku to, co ma najlepszego” oraz zapewnić muszczęśliwe dzieciństwo i korzystanie, zarówno w jego interesie, jak i w interesie społeczeństwa, z praw i swobód.”

Twórcy dokumentu dali jednocześnie państwom członkowskim możliwość wyboru dat. To dlatego Dzień Dziecka w różnych krajach obchodzony jest w różnym czasie.

Dzień Dziecka w Polsce po raz pierwszy zorganizowano 22 września 1929 r. z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Najmłodsi uczestniczyli wówczas w specjalnej mszy, a następnie w szkolnych akademiach, wycieczkach i zabawach oraz zostali obdarowani słodyczami.

Tradycja ta obowiązywała do 1939 r. Po II wojnie światowej, w 1952 r., władze PRL przesunęły Dzień Dziecka na 1 czerwca.

Dzień Dziecka jest obchodzony na całym świecie, ale data jego celebracji jest różna w poszczególnych krajach. W dużej części środkowej Europy i na wschodzie kontynentu oraz w części państw Azji, Afryki i Ameryki Południowej obchodzony jest on 1 czerwca.

 

Drogie Dzieci,
życzymy Wam

Kolorowych snów…
Uśmiechu od ucha do ucha…
Pięknych bajek na dobranoc…
Własnego pieska i kotka…
Co dzień nowych przygód…
Butów siedmiomilowych…
Gwiazdki z nieba…
Wspaniałych przyjaciół…

Małe TGD – Dzień Dziecka

Paulina Przybysz – „Nie bój się chcieć”

Majka Jeżowska – „Wszystkie dzieci nasze są”

Fasolki – „Kolorowe kredki”

Witajcie W Naszej Bajce

Łejery – „Dziećmi jesteśmy tylko raz”

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim

Download PDF