Projekt ” OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ OPOLSKIEGO POWIŚLA” zakończony

Projekt ” OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ OPOLSKIEGO POWIŚLA” zakończony

logo Pariotyzm jutra

W dniu 28 listopada w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach odbyło się podsumowanie projektu „Ocalić od zapomnienia – miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla” realizowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra – edycja 2022, który odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Opolskiego.

DSC_0706

Projekt powstał jako efekt współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim z Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach. Głównym celem projektu było ocalenie od zapomnienia miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla poprzez rozbudzenie świadomości społecznej na temat ważnych wydarzeń historycznych i zaprezentowanie miejsc, które upamiętniają te wydarzenia, a niejednokrotnie zostały zapomniane i opuszczone.

W ramach realizacji projektu powstała inwentaryzacja tych miejsc z bogatą dokumentacją zdjęciową i opisem faktograficznym. Opracowano i wydrukowano wystawę objazdową na przenośnych rollupach łatwych do transportu. Wernisaż wystawy miał miejsce na wczorajszym spotkaniu w Muzeum Regionalnym.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać również bardzo interesującego wykładu historycznego mgr Ireny Piątek pod tytułem : Historia miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla.

DSC_0712

DSC_0715

W ramach spotkania odbyło się również podsumowanie konkursu wiedzy historycznej zorganizowanego przez Bibliotekę Powiatową dla dzieci i młodzieży. Ogółem na konkurs wpłynęło 205 prac, komisja konkursowa sprawdziła i oceniła prace wyłaniając 28 laureatów.

IMGP4825

IMGP4831

Wszystkim nagrodzonym nagrody wręczył starosta opolski Dariusz Piotrowski oraz Michał Kramek urzędujący członek zarządu powiatu. Wręczono również  podziękowania wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanych w realizacje projektu, pracownikom instytucji kultury, szkół i starostwa powiatowego oraz społecznikom i pasjonatom historii.

IMGP4858

IMGP4859

Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej poinformowała, że niebawem do wszystkich bibliotek publicznych i szkolnych trafi folder omawiający tematykę miejsc pamięci narodowej, a na portalach społecznościowych będzie można zapoznać się z filmikami zrealizowanymi w ramach projektu.

Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i zainteresowanie. Mamy nadzieje, że pozyskana wiedza rozbudzi świadomość historyczną  wśród odbiorców projektu i ocali od zapomnienia miejsca pamięci narodowej naszego regionu.

logo MK i DNmhp1

Download PDF