Regulaminy
Regulamin
udostępniania zbiorów
Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim
Regulamin korzystania ze zbiorów Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim, zwanej dalej „Biblioteką”, określa sposób i warunki korzystania ze zbiorów stanowiących własność Biblioteki. Czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień. Regulamin znajduje się zawsze w widocznym miejscu w dziale udostępniania i informacji Powiatowej Biblioteki Publicznej.
§ 1
Prawo korzystania ze zbiorów, zapisy czytelników
- Biblioteka służy przede wszystkim mieszkańcom POWIATU OPOLSKIEGO oraz jest otwarta na potrzeby czytelnicze lokalnej społeczności.
- Przy zapisie zgłaszający ma obowiązek: a. okazać dowód osobisty b. podpisać kartę zobowiązania o przestrzeganiu regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych c. złożenie poręczenia rodziców lub opiekunów prawnych przez osoby niepełnoletnie.
- Czytelnik zobowiązany jest powiadomić Bibliotekę o każdej zmianie adresu, danych osobowych i numeru telefonu.
- Do korzystania ze zbiorów Biblioteki upoważnia karta biblioteczna, którą czytelnik otrzymuje po zapisaniu się i opłaceniu kwoty 10 zł. Opłata nie jest pobierana od czytelników o statusie bibliotekarz. Czytelnik otrzymuje pisemne pokwitowanie za dokonaną opłatę.
- Karta czytelnika upoważnia do korzystania ze zbiorów Biblioteki przez jeden rok. Na wniosek czytelnika będzie prolongowana na kolejne lata, za odpłatnością, 50% kwoty pobieranej przy wydaniu karty, czyli 5zł. O zaginięciu karty należy bezzwłocznie powiadomić Bibliotekę, szkody powstałe na skutek tego zaniedbania obciążają właściciela karty. Koszt wydania duplikatu wynosi 20 zł.
- Jeżeli czytelnik nie korzysta z Biblioteki przez okres 2 lat, jego konto czytelnicze zostaje anulowane. Przy ponownym zapisie będzie uwzględniona poprzednio wydana karta czytelnika.
§ 2
Wypożyczanie
- Zbiory wypożyczane są czytelnikom, którzy spełniają wymogi podane w Regulaminie i akceptują je.
- Wypożyczyć można jednorazowo 5 książek na okres 4 tygodni. Możliwe jest przedłużenie terminu wypożyczenia na kolejne dwa tygodnie. Prolongaty dokonywane są tylko przy użyciu karty bibliotecznej. W przypadku szczególnie uzasadnionym może żądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.
- Użytkownicy Biblioteki nie mają wolnego dostępu do półek, książki wyszukują w katalogu komputerowym na stanowisku udostępnionym dla czytelników. Wybrane przez czytelników książki wyszukuje i podaje bibliotekarka.
- Czytelnicy mogą też korzystać z katalogu komputerowego udostępnionego on-line na stronie internetowej Biblioteki a następnie zamówić książki telefonicznie.
- Zbiory biblioteczne można wypożyczyć wyłącznie za okazaniem aktualnej karty bibliotecznej. Czytelnik odpowiada za wszystkie wypożyczenia dokonane za pomocą jego karty. Zagubienie jej powinien natychmiast zgłosić.
- Czytelnik i bibliotekarz powinni zwrócić uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Wszelkie jej uszkodzenia powinny być zgłoszone bibliotekarzowi, aby czytelnik nie ponosił za nie odpowiedzialności.
- Przed wyjściem czytelnik powinien sprawdzić stan swojego konta i ewentualnie zgłosić zastrzeżenia.
§3
Pomoc i informacja
- Bibliotekarz powinien, na życzenie czytelnika, udzielić informacji dotyczących księgozbioru oraz pomóc w doborze i wyszukaniu odpowiedniej lektury.
- Jeżeli czytelnik poszukuje książki, której nie ma w księgozbiorze Biblioteki, bibliotekarz zobowiązany jest do pomocy w szukaniu książki w innych bibliotekach na terenie powiatu oraz w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz sprowadzenie tej książki w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.
§4
Poszanowanie książek
- Czytelnik zobowiązany jest ostrożnie obchodzić się z wypożyczonymi książkami, powinien zabezpieczyć książki przed zniszczeniem i uszkodzeniem.
§ 5
Zagubienie, zniszczenie lub uszkodzenie książki.
- Za zagubienie, uszkodzenie lub zniszczenie wypożyczonej książki odpowiada czytelnik. Czytelnik odpowiada za każdą szkodę wynikłą ze zniszczenia materiałów bibliotecznych.
- W razie zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych materiałów bibliotecznych czytelnik jest zobowiązany:
- odkupić taki sam egzemplarz
- dostarczyć inną książkę znajdującą się w sprzedaży i poszukiwaną przez Bibliotekę
- zapłacić stosowną kwotę odszkodowania za zagubione lub zniszczone książki w wysokości określonej przez bibliotekarza , odpowiadającej wartości książki określonej na podstawie analizy cen rynkowych i antykwarycznych.
- Za kwoty wpłacone z tytułu zagubienia lub uszkodzenia książki, Biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie.
- Z chwilą uregulowania zobowiązań czytelnik nabywa prawa własności do zniszczonej, zagubionej lub odnalezionej po czasie książki.
§ 6
Przetrzymywanie książek
- Nie zwrócenie wypożyczonych książek w terminie powoduje:
- przypomnienie a następnie upomnienie telefoniczne
- upomnienie na piśmie
- konieczność zapłacenia przez czytelnika ustalonej w Regulaminie opłaty za przetrzymywanie książek
- czasowe lub trwałe pozbawienie prawa korzystania ze zbiorów biblioteki
- Czytelnik, do którego Biblioteka wysyła upomnienie w sprawie zwrotu książek pokrywa jego koszty( wartość znaczka)
- Za nieterminowy zwrot wypożyczonych książek pobierana jest opłata w wysokości 10 groszy dziennie za każdą książkę . Czytelnik dostaje pokwitowanie za wpłaconą kwotę.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor Biblioteki może zmniejszyć wymiar kary lub w ogóle od niej odstąpić.
- Jeżeli czytelnik mimo wysyłanych przez Bibliotekę upomnień odmawia zwrotu książek lub uiszczenia należnych opłat, Biblioteka może dochodzić swoich roszczeń na drodze prawnej.
§ 7
Przepisy końcowe
- Wszystkie uwagi dotyczące działalności wypożyczalni Biblioteki można zgłaszać :
- a. bezpośrednio bibliotekarzowi
- b. dyrektorowi Biblioteki
- Skargi i wnioski czytelnicy mogą wpisywać do „ Książki skarg i wniosków” Czytelnik nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach na stałe pozbawiony prawa do korzystania z Biblioteki. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor Biblioteki. Czytelnikowi przysługuje prawo odwołania się do Starosty Powiatu.